خارش بواسیر

چطور از خارش بواسیر جلوگیری کنیم؟

یکی از علائم اصلی هموروئید خارش اطراف مقعد است. راه هایی برای تسکین خارش بواسیر وجود دارد که در این مقاله آنها را بررسی خواهیم کرد.

هموروئید یک بیماری بسیار شایع است و تقریبا نیمی از افراد 50 سال یا بالاتر حداقل یک بار هموروئید را تجربه کرده اند. در دوران بارداری، بسیاری از خانم ها دچار هموروئید می شوند.

تسکین خارش بواسیر

1.حمام سیتز آب گرم

حمام سیتز به چند لیتر آب درون طشت یا وان گفته می شود. مقعد را درون حمام سیتز قرار می دهید. با این حال، اگر دوست داشته باشید، دوش کامل نیز همچین مزیتی دارد. حمام سیتز و دوش به دلیل گرمی به بهبود گردش خون در مقعد کمک کرده و به آرام شدن و بهبود بیشتر بافت های اطراف مقعد کمک می کنند. حمام سیتز را دو بار در روز تکرار کنید.

حمام سیتز

 • می توانید حمام سیتز متناسب با توالت خود را از داروخانه یا فروشگاه طب تهیه کنید.
 • حدود یک فنجان نمک اپسوم را به یک وان یا دو یا سه قاشق غذاخوری نمک اپسوم را به آب وان یا حمام سیتز اضافه کنید. می توانید یک قاشق غذاخوری نارون کوهی یا جوش شیرین به حمام سیتز اضافه کنید تا ورم و التهاب کم شده و خارش نیز درمان شود. آب باید گرم باشد، اما نه خیلی گرم.

2.از کمپرس آب گرم استفاده کنید

برای کمک به تسکین خارش ناشی از هموروئید، حوله ای تمیز را در آب گرم (نه داغ) خیس کرده و سپس به مدت 10 تا 15 دقیقه کمپرس را روی مقعد قرار دهید. مطمئن شوید که مستقیماً روی هموروئید قرار دارد. چهار تا پنج بار در روز این عمل را تکرار کنید.

کمپرس گرم برای کاهش خارش بواسیر

 • بعد از اتمام کار، مقعد را با یک حوله نخی تمیز کاملاً و به آرامی خشک کنید تا بیشتر تحریک نشود.

3.از پد پزشکی استفاده کنید

برای تسکین خارش بواسیر از پد پزشکی استفاده کنید. می توانید پد را از داروخانه تهیه کنید. اگر خارش دارید، مقعد را به آرامی با پد مرطوب تمیز کنید. مقعد را مالش ندهید. شش بار در روز این عمل را تکرار کنید.

پد پزشکی

 • باید بعد از هر اجابت مزاج از پد استفاده کنید. همیشه ابتدا مقعد را تمیز کرده و سپس از پد استفاده کنید. همچنین باید بعد از هر استفاده پد را دور بیندازید.

4.ژل یا لوسیون های ضد درد و خارش استفاده کنید

ژل ها و لوسیون های دارویی به کاهش خارش کمک می کنند. مقدار کمی ژل آلوئه ورا یا آماده سازی H به کاهش درد و ناراحتی هموروئید کمک می کند. در صورت ضرورت از ژل یا لوسیون استفاده کنید.

استفاده از کرم ضد خارش

 • از استعمال کرم استروئیدی در طولانی مدت خودداری کنید. با استفاده مکرر، این کرم ها به بافت ظریف اطراف هموروئید آسیب وارد می کنند.
 • می توانید از ژل دندان کودک استفاده کنید. ژل های دندان حاوی بی حسی موضعی بوده و خارش بواسیر را کاهش می دهند.

5.از کمپرس آب سرد استفاده کنید

آب یخ به کاهش ورم کمک می کند. پس از تمیز کردن مقعد، کمپرس آب یخ را به مدت 10 دقیقه روی مقعد قرار دهید. کمپرس آب سرد را با حوله پیچانده تا سرما به پوست شما آسیب نرساند. این عمل را چندین بار در روز تکرار کنید.

کمپرس آب یخ

 • می توانید این عمل را با کمپرس آب گرم به مدت 10 – 20 دقیقه انجام داده تا ناراحتی تسکین یابد.

6.از قابض گیاهی استفاده کنید

قابض های گیاهی مانند نارون کوهی خارش پوست را بهبود می بخشند.

نارون کوهی قابض بوده و ورم و خارش بواسیر را کاهش می دهد. یک پد پنبه را درون قابض خیس کرده و بعد از اجابت مزاج و پاک کردن خود، آن را روی مقعد بمالید. این عمل را حداقل 4-5 بار در روز تکرار کنید.

قابض گیاهی

 • هرگز قبل از پاک کردن مقعد قابض گیاهی روی مقعد نمالید.

7.از روغن استفاده کنید

روغن ها به درمان بواسیر و کاهش خارش بواسیر کمک می کنند. برای درمان، دو یا چهار قطره روغن را به دو اونس روغن پایه مانند روغن کرچک یا بادام اضافه کنید. آنها را به خوبی مخلوط کرده و مستقیماً روی هموروئید خارجی بمالید. می توانید از یک یا سه روغن در مخلوط استفاده کنید.

استفاده از روغن

 • روغن اسطوخودوس به تسکین درد و خارش کمک می کند. از روغن سرو برای تسکین و ترمیم بافت ها استفاده می شود. روغن برگ چای به عنوان ضد عفونی کننده و ضد التهاب استفاده می شود. روغن آووکادو روغن پایه بوده که به روغنهای دیگر اضافه می شود و باعث رطوبت، تسکین و تسریع در بهبودی می شود.
 • می توانید ترکیب را روی هموروئید داخلی قرار دهید، اما به طور کلی، نیاز به کسی دارید که به شما کمک کند و باید قبل و بعد از استفاده دست های خود را به دقت شسته و دستکش غیر لاتکس یا لاتکس انگشت بپوشد.

روش دوم: شناخت بواسیر

1.شناخت علل هموروئید

هموروئید رگهای بزرگ شده ای هستند که بیرون یا درون مقعد، دهانه رکتوم ایجاد می شوند. هموروئید بیشتر در اثر فشار هنگام اجابت مزاج ایجاد می شود. همچنین ممکن است در اثر چاقی، بلند کردن اجسام سنگین، نشستن طولانی مدت و بارداری ایجاد شود. هموروئید به سن و سابقه یبوست نیز ارتباط دارد.

بواسیر چیست؟

 • در دوران بارداری هموروئید شایع بوده و دلیل آن افزایش فشار جنین در حال رشد است که به رگ های پایین شکم فشار وارد می کند.

2.شناخت علائم هموروئید

شایع ترین علامت هموروئید خونریزی هنگام اجابت مزاج است. ممکن است در کاسه توالت یا دستمال توالت قطرات خون دیده شود. علائم دیگر هموروئید، به ویژه هموروئید خارجی، خارش و درد یا حساسیت است. ممکن است هنگام تمیز کردن خود هموروئید خارجی را احساس کنید که به صورت ورم و برآمدگی اطراف سوراخ مقعد است.

علائم بواسیر

 • معمولاً متوجه هموروئید داخلی نمی شوید، اما سوراخ مقعد برآمده خواهد شد.
 • اگر فقط چند قطره خون دیده شود، جای نگرانی نیست.

3.از بواسیر پیشگیری کنید

پیشگیری از هموروئید از طریق رژیم غذایی میسر است. تکنیک های مختلف زیادی وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید، تا زمانی که دریابید که کدام تکنیک برای شما بهتر است. برخی از تکنیک ها عبارتند از:

نوشیدن آب برای پیشگیری از بواسیر

 • نوشیدن مقدار کافی آب برای نرم شدن مدفوع : روزانه 9 تا 12 لیوان آب بنوشید. با این کار بواسیر درمان می شود. اگر میزان سوزش ناشی از دفع مدفوع کاهش یابد، هموروئید و ورم کاهش می یابد. مدفوع حاوی مقدار زیادی آب است، بنابراین هرچه نرم تر باشد، دفع آن راحت تر خواهد بود.
 • افزایش فیبر به رژیم غذایی: فیبر به نگه داشتن آب در مدفوع کمک کرده و آن را حجیم می کند و دفع آن راحت تر خواهد بود. فیبر به کاهش درد هموروئید کمک می کند. غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای، جو، ذرت، چاودار و جو دوسر میل کنید. میوه هایی مانند گیلاس، آلو، آلوبخارا، زردآلو و انواع توت ها و سبزیجات مانند سبزیجات برگ دار منبع غنی از فیبر هستند. همچنین لوبیا و حبوبات نیز میل کنید.
 • ملین مصرف نکنید: ملین ها ایجاد عادت کرده و روده ها را تضعیف می کنند و منجر به یبوست مزمن می شوند

4.به پزشک مراجعه کنید

اکثرا هموروئید در طی چهار تا هفت روز با استفاده از داروهای خانگی و داروهای تجویزی برطرف می شود. اگر طی دو یا سه روز بهبودی حاصل نشد (درد کمتر، خارش کمتر، حساسیت کمتر و خونریزی کمتر) با پزشک تماس بگیرید. در موارد جدی تر درمان های پزشکی وجود دارد.

تشخیص پزشک در خارش هموروئید

 • در اکثر موارد، می توان هموروئید را در خانه درمان کرد. اگر خونریزی متوقف نشده و یا خونریزی زیاد باشد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید و دچار خونریزی مقعد هستید، فوراً با پزشک تماس بگیرید.
 • پزشک معمولاً با معاینه رکتوم، هموروئید داخلی یا خارجی را تشخیص می دهد.
 • پزشک هموروئید داخلی را با استفاده از رابر باند بسته تا گردش خون هموروئید قطع شود. بعد از یک هفته، بواسیر می افتد و جای آن زخم می شود.
 • سایر درمانها انعقادی یا اسکلروتراپی است.

منبع: wikihow

مشاوره از آنورکتال

آیا شما هم به یکی از بیماری های نشیمنگاهی نظیر بواسیر ، شقاق مقعدی ، فیستول یا کیست مویی شده اید ؟ بدون خجالت و بدون ترس همین حالا با ما تماس بگیرید .

هدف اصلی آنورکتال درمان قطعی بیماری های نشیمنگاهی و رضایت کامل بیمار میباشد. تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت اماده خدمت رسانی هستند.

برای گرفتتن وقت مشاوره یا وقت ویزیت برای درمان بیماری با شمارهای ۰۲۱۸۸۰۶۵۹۴۲ , ۰۲۱۸۸۲۱۶۳۴۰ و یا شماره موبایل: ۰۹۱۲۰۹۹۷۱۳۲ تماس بگیرید . متخصصان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستند .

6 نظر در “چطور از خارش بواسیر جلوگیری کنیم؟

 1. علی می گوید :

  سلام من الان یک ماهه خون رویزی سوزش دارم چیکار کنم یکم خوب شده بود خون نمیومد دوروز خوب شدحالاموقع سرویس رفتن یکی درمیان خون میاد راهنمایی لطفا

  • ادمین می گوید :

   سلام دوست عزیز اگر مقدار خونریزی شما زیاد هست و بعد از مدتی دوباره بیماری برگشته,به احتمال زیاد نیاز به لیزر خواهید داشت که این مورد رو پزشک بعد از معاینه به شما خواهد گفت.

 2. نسترن می گوید :

  با سلام.من نزدیک ۵ سال بود که خارش مقعد داشتم اوایل خفیف بود ولی سالهای آخر خیلی شدید و غیر قابل تحمل بود. مشکلی هم در دفع مدفوع نداشته و ندارم.پس از مراجعه به پزشک عمل هموروئید با لیزر انجام دادن. بعد از اون هم برای خشک کردن فقط دستمال نخی استفاده میکنم ولی متاسفانه بعد از ۴ ماه دوباره خارش مقعد برگشته باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سمیرا فراهانی می گوید :

  سلام من شب ها از شدت خارش والتهاب نمیتونم بخوابم وهزینه ندارم جراحی کنم توروخداراهنمایی کنید خیلی سخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *