افتادگی پرولاپس رکتوم چیست؟

روده راست شما آخرین قسمت از روده بزرگ است. این جایی است که مدفوع قبل از حرکت به سمت مقعد ایجاد می شود. افتادگی پرولاپس رکتوم زمانی است که بخشی از روده راست از مقعد خارج می شود. در ابتدا ممکن است افتادگی فقط بعد از اجابت مزاج اتفاق بیفتد اما کمی که درجه آن بیشتر شود قسمتی که افتادگی وجود دارد به خودی خود از طریق کانال مقعد به بیرون کشیده می شود . با گذشت زمان ، ممکن است افتادگی شدیدتر شده و نیاز به جراحی داشته باشد.

چه عواملی باعث افتادگی رکتوم می شوند؟

افتادگی رکتوم غالباً در اثر ضعیف شدن عضلات حمایت کننده از روده راست ایجاد می شود. این می تواند در اثر یبوست ، آسیب ناشی از زایمان یا موارد دیگر اتفاق بیفتد . همچنین فشار دادن بیش از حد در هنگام اجابت مزاح هم می تواند یکی دیگر از علل بروز این بیماری باشد .

چه کسانی در معرض خطر افتادگی رکتوم قرار دارند؟

زنان بیشتر از مردان به بیماری پرولاپس رکتوم مبتلا می شوند. زنانی که افتادگی رکتوم دارند اغلب 60 ساله هستند . اما در مردان بیشتر از سن 40 سالگی یا کمی کمتر شروع می شود . افراد جوانتر اغلب به بیماری مزمن مبتلا هستند و چندین دارو مصرف می کنند. در صورت داشتن هر یک از موارد زیر فرد در معرض خطر افتادگی رکتوم است:

 • سابقه طولانی بیماری یبوست
 • فشار آوردن به مقعد
 •  داشتن حرکات زیاد یا فعالیت های طولانی
 • انجام دادن کارهای سنگین
 • اسهال طولانی مدت (مزمن)
 •  استفاده مسهل زایمان
 • مشکلات نخاعی یا سکته قبلی
 • عدم داشتن فیبر در تعذیه غذایی

 

بیماری پرولاپس رکتوم چگونه درمان می شود؟

 درمان این بیماری به علائم ، سن و سلامت عمومی شما بستگی دارد. همچنین اینکه چقدر عمق و سطح وخامت این بیماری بیشتر باشد در روش و چگونگی درمان آن تاثیر زیادی دارد .

درمان پرولاپس رکتوم اغلب با مراحلی برای جلوگیری از یبوست و زور زدن بیش از حد آغاز می شود. اگر افتادگی رکتوم شما شدید است و درد آن زندگی شما را مختل می کند ، ممکن است پزشکتان روش درمان با عمل جراحی را توصیه کند .

 انواع جراحی های بیماری پرولاپس رکتوم به دو روش انجام می شود .

 • جراحی از طریق برش شکم : در این روش قسمت پایین شکم برش داده شده و روده راست که به سمت بیرون کشیده را به سرجای اولش برمیگردانند .

 • جراحی از طریق برش رکتوم : جراح شما بخشی از راست روده را که افتاده برداشته و قسمتهای باقیمانده را دوباره وصل می کند.

هر دو روش ذکر شده بیماری شما را بهبود می دهند اما گاهی شاید نیاز باشد هر دو روش انجام شود ، به عبارت دیگر این دو روش ممکن است برای درمان افتادگی شما ترکیب شود.

توصیه می شود که با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یا های تخصصی بیماری های نشیمنگاهی در مورد خطرات ، مزایا و عوارض جانبی احتمالی همه روش های درمانی صحبت کنید.

افتادگی رکتوم چگونه تشخیص داده می شود؟

شما با مراجعه به های درمانی میتوانید از نوع بیماری و سطح درجه آن آگاه شوید. چنانچه که شک به این دارید که بیماری شما مقعدتان را اذیت می کند باید به های بیماری های نشیمنگاهی مراجعه کنید . در آنجا پزشکتان درباره علائم و سابقه سلامتی شما سوالاتی خواهد پرسید .سپس دراز می کشید تا دکتر با فشار آوردن به نقاطی از بدنتان مطمئن شود که به چه بیماری دچار شده اید .

همچنین ممکن است نیاز باشد تا قسمت مقعدتان مورد بررسی قرار بگیرد . همچنین ممکن است در صورتی که با انجام این موارد دکتر هنوز به بیماری شما شک داشته باشد نیاز به انجام آزمایشات ادرار و مدفوع نیاز پیدا کنید . البته بیماری افتادگی رکتوم یا همان پرولاپس رکتوم در صورتی که درجه آن از سطح 3 بالاتر باشد از طریق مقعد قابل رویت است و نیازی به انجام کارهای دیگر نیست .اما در درجات پایینتر احتمالا تشخیص آن کمی زمانبرتر خواهد بود .

 اما در روش ازمایشات معمولا از طریق اشعه ایکس انجام می شود. مانومتری آنورکتال یک لوله اندازه گیری فشار وارد شده است که برای بررسی فشارهای روده راست مورد استفاده قرار می گیرد. این کار برای اندازه گیری عملکرد عضلات کنترل کننده حرکات روده انجام می شود. روش دیگری نیز وجود دارد که توسط دستگاه کولونوسکوپی انجام می شود .

کولونوسکوپی یک لوله انعطاف پذیر است که در اول آن دوربینی تعبیه شده است که در داخل مقعد قرار گرفته می گیرد تا پزشک بتواند یک معاینه به صورت زنده و ویدیویی انجام دهد. این روش برای جلوگیری از وخامت بیماری مناسب است.

3 نظر در “جراحی پرولاپس رکتوم |درمان افتادگی روده راست

 1. بهزاد اسلامی می گوید :

  سلام.من پرولاپس رکتوم دارم که در اثر اسهال خیلی شدیدی که داشتم برام بوجود اومده.البته درجه‌اش شدید نیست.باعث دفع مشکل شده و گاهی حین دفع خونریزی دارم.۵۹ ساله هستم.این عمل که گفته‌شده بیست دقیقه طول میکشه برای من مفیده؟الآن بخاطر شرایط کرونایی این عمل انجام میشه و چقدر طول میکشه نوبت بشه؟ممنونم.

 2. محمدحسن نظری مقدم می گوید :

  بعلت بیماری خاص : نوروپاتی محیطی وجراحی پارگی دیسک ال ۵ که ضعف چهار اندام دارم نیاز به جراحی انال فیشر وپرولاپس رکتوم دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *