علائم بواسیر چیست؟

 

بواسیر چه علائمی دارد؟

بواسیر یکی از بیماری های مقعدی است. با تشخیص زود هنگام، این بیماری با صرف هزینه کم و به راحتی قابل درمان است. در این مقاله نشانه ها و علائم بواسیر را شرح خواهیم داد.

علائم بواسیر

بیماری مقعدی بواسیر یک بیماری پر نشانه است. پس از بروز هر یک از این علائم سریع تر به منظور درمان بواسیر به پزشک مراجعه کنید. لازم به ذکر است علائم بیماری ها با توجه به پیشرفت بیماری و سیستم بندی افراد متفاوت است. علائم بیماری بواسیر عبارتند از:

خون در مدفوع

وجود خون قرمز روشن در کف سرویس بهداشتی و مدفوع، یکی از علائم مهم بیماری بواسیر است. در مراحل اولیه بیماری، خونریزی بسیار کم می باشد. با پیشرفت بواسیر، خونریزی نیز بیشتر می شود. همانطور که در مقالات قبلی ذکر کردیم، بیماری بواسیر 3 نوع داخلی، خارجی و ترومبزه است. در هر 3 نوع بیماری، خونریزی ناشی از بواسیر، بیمار را دچار کم خونی می کند. لازم به ذکر است خونریزی مقعدی علت های متعددی دارد که می بایست سریع تر نسبت به درمان اقدام کنید.

وجود توده در مقعد

در بیماری بواسیر، خون از داخل مویرگ های مقعدی به بالا پمپاژ نمی شود.

با آسیب دیدن مویرگ های مقعدی، پمپاژ خون به سمت بالا مختل می شود. با برگشت خون به داخل مویرگ ها، فشار داخل مویرگ ها زیاد می شود. مویرگ های مقعدی پیچ در پیچ، گشاد و ملتهب می شوند. مویرگ های متورم خونی از ناحیه مقعدی بیرون زده و توده های مقعدی به وجود می آید. وجود توده در ناحیه مقعدی، نشانه ی بیماری بواسیر خارجی است. وجود توده ها، نشستن و دفع مدفوع را برای بیمار بسیار سخت می کند. پس از لمس هرگونه زائده ی گوشتی در مقعد، سریع به پزشک مراجعه کنید.

خارش مقعد از علائم بواسیر

خارش ناحیه مقعد از علائم بیماری های مقعدی و روده ای است. خارش مقعد یکی از علائم بواسیر خارجی است. پس از ترشحات مخاطی از مقعد، پوست اطراف مقعد ملتهب شده و موجب ایجاد خارش در ناحیه مقعدی می شود. پس از ایجاد خارش در ناحیه مقعدی می بایست آزمایش بیماری های انگلی نیز انجام شود.

خارش مقعد

ترشحات لزج

پس از دفع کامل مدفوع وجود ترشحات لزج در اطراف ناحیه مقعد، یکی دیگر از نشانه های بیماری بواسیر است. منشأ ترشحات، از درون کانال مقعدی می باشد و به راحتی از روی پوست پاک نمی شوند. ترشحات لزج مانند سفیده تخم مرغ می باشد. این ترشحات به علت یبوست های مزمن، در پشت مدفوع جمع شده و پس از دفع مدفوع خارج می شوند.

دفع ناموفق مدفوع از علائم بواسیر

پس از رسیدن مدفوع به کانالی که در انتهای راست روده قرار دارد، فرد به دفع مدفوع احتیاج پیدا می کند. مدفوع افراد سالم کاملاً دفع می شود. در افرادی که بیماری های خاصی مانند بواسیر دارند، عضلات دریچه ای مقعد ضعیف شده و توانایی دفع مدفوع کاملاً از بین می رود. پس از دفع مدفوع، مقداری از مدفوع در بخش انتهایی راست روده می ماند و احساس درد و ناراحتی برای بیمار به وجود می آورد.

عوارض بیماری بواسیر

پس از مشاهده علائم بیماری بواسیر و مراجعه به پزشک، بیماری بواسیر به راحتی درمان می شود. با سهل انگاری معالجه بیماری بواسیر، عوارض ناخوش آیندی پیش می آید که درمان بیماری را سخت تر می کند. عوارض ناشی از بیماری بواسیر عبارتند از:

 • خونریزی: به علت بسته نشدن کامل عروق، بیمار از ناحیه عروقی دچار خونریزی می شود. خونریزی های ناحیه مقعدی و روده، باعث بروز بیماری کم خونی در بیمار می شود.
 • عفونت: خراش و زخم های مقعدی احتمال چرکی شدن دارند. با رعایت نکردن بهداشت فردی و معالجه، ناحیه مقعدی دچار عفونت می شود.
 • بی اختیاری مدفوع: با ضعف عضلات مقعدی، اعصاب حسگر و کنترلی دریچه ی مقعد آسیب می بیند. بی اختیاری مدفوع یکی از عوارض بواسیر پیشرفته است. این عارضه با انجام عمل جراحی قابل درمان است.

عوارض جانبی هموروئید

علت های بروز بیماری بواسیر

علت های بروز بیماری بواسیر عبارتند از:

 • یبوست
 • رژیم های نامناسب فاقد فیبر و مایعات
 • نشستن و ایستادن های طولانی
 • سکس مقعدی
 • چاقی بیش از حد
 • وراثت
 • بیماری های کبدی و روده ای

3 نظر در “علائم بواسیر چیست؟

 1. الیاس می گوید :

  سلام خسته نباشین مرسی از اطلاعات خوبتون ببخشید من یه سوال داشتم من فقط توده رو دارم اونم تازه ۱ روزه متوجه شدم نمیدونم از کی تشکیل شده ولی خارش و خونریزی و بقیه علایم رو ندارم فقط درد ناچیز در اون ناحیه دارم مشکل کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *