درمان آبسه مقعدی

انواع روش های درمان آبسه مقعدی

یکی از علل شایع درد مقعد و اطراف آن، آبسه پرآنال یا دور مقعدی می باشد که معمولا در ھر سنی اتفاق می افتد اما در سنین ٢٠ تا ٣٥ شایع تر است.در این مطلب با ما همراه باشید تا از چند و چون علاأم و انواع روش های درمان آبسه مقعدی یا مخرج (آبسه پرآنال – کورک یا دمل) آگاه شوید.
خواهیم دید که چگونه می توان با جدیدترین متدهای درمان، بدون درد، خون ریزی و دوره نقاهت، در مدت زمان کوتاهی بیماری خود را به صورت کامل و بدون برگشت از بین ببرید.

آبسه مقعدی یکی از بیماری های رایج نشیمنگاهی است. آبسه مقعدی با بسته شدن و عفونت غدد مقعدی به وجود می آید. آبسه مقعدی به 2 نوع سطحی و عمقی، بروز می کند. آبسه مقعدی به بافت های اطرافش نیز آسیب می رساند و در ناحیه مقعد به شکل جوش قرمز متورم دردناک، به وجود می آید.

درمان آبسه مقعدی در خانه

این درمان برای کنترل، کاهش درد و التهاب مراحل اولیه بیماری مؤثر است. روش خانگی درمان آبسه مقعدی عبارت است از:

حمام نشیمنگاهی

حمام نشیمنگاهی آب گرم به مدت 30 دقیقه، برای کاهش درد بیماری مفید است. استفاده از عصاره ی بابونه و بومادران در وان آب گرم، برای کاهش عفونت و گرفتگی عضلانی مقعد، مفید است.

درمان آبسه مقعدی با آب کلم

کلم به علت گلوتامینی که دارد برای عملکرد روده ها مفید است. مصرف کلم برای نرم شدن و دفع مدفوع راحت مؤثر است. کلم برای رفع یبوست مفید است. با دفع راحت مدفوع نرم، درد آبسه مقعدی نیز کمتر می شود.

کمپرس گرم

کمپرس گرم گردش خون را زیاد می کند. این درمان برای رفع التهاب و تأمین مواد غذایی بافت های آسیب دیده، مفید بوده و چرک و عفونت آبسه را رقیق می کند. آبسه هایی که از 1 سانتی متر کوچکتر هستند، با استفاده از کمپرس گرم سریع تر بهبود می یابند. این درمان می بایست 4 بار در روز تکرار شود.

درمان آبسه مقعدی با اسیدنیتریک

اسید نیتریک برای درمان آبسه مقعدی همراه با بیماری شقاق مفید است. این درمان برای رفع آبسه های بزرگ نیز تجویز می شود.

ویتامین سی

برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و بروز فیستول، مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C مفید است. لازم به ذکر است مصرف بیشتر از 1000 میلی گرم ویتامین C با ایجاد اسهال، شرایط بیماری را حادتر می کند.

سنفیتون

پودر سنفیتون گیاهی با گلبرگ سفید، آبی و بنفش، همراه با روغن جوانه گندم برای تسکین و بهبود درد مفید است. ترکیب این دو گیاه را مانند پماد روی آبسه بمالید.

نارون

چای نارون، لوله های گوارشی را با لایه مخاط پوشش داده و از آسیب بیشتر بیماری جلوگیری می کند.

مواد غذایی فیبردار

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر برای جلوگیری از یبوست مفید است. دفع راحت و نرم مدفوع برای کاهش درد و عوارض آبسه مقعدی مفید است.

سبوس گندم

سبوس گندم را داخل توری بریزید و 12 ساعت بگذارید در 4 لیتر آب بماند. پس از گذشت 12 ساعت آب را گرم کرده و 5 دقیقه داخلش بنشینید.

 بارهنگ

برگ گیاه بارهنگ را خورد کرده و در آب داغ بریزید. برگ ها را روی آبسه قرار داده و پوشش دهید.

زنجبیل

زنجبیل را خوب بجوشانید تا نرم شود. زنجبیل نرم شده را با پی گاوی ذوب شده مخلوط کنید. خمیر به دست آمده را هر شب استفاده کنید.

درمان آبسه مقعدی در خانه

درمان آبسه مقعدی با دارو

درمان دارویی خاصی برای این بیماری وجود ندارد. مصرف آنتی بیوتیک ها پس از جراحی آبسه مقعدی برای جلوگیری از بروز عفونت، داروهای ضد قارچ، داروهای ملین و داروهای مسکن برای رفع احساس درد، مفید است. این درمان می بایست با تجویز پزشک انجام شود.

که این داروها خود عوارضی جانبی را در پی خواهند داشت.

روش درمان آبسه مقعدی با جراحی سنتی

بین روش های درمان آبسه مقعدی، جراحی مؤثرترین روش است. در روش جراحی، آبسه را برش زده و تخلیه چرک می کنند. بهترین درمان آبسه مقعدی برش دادن آبسه و تخلیه چرک است. عمل جراحی آبسه مقعدی را بهتر است قبل از ترکیدن آبسه، انجام دهید. این عمل با توجه به شدت بیماری سرپایی یا با بستری شدن بیمار، انجام می شود. با به تأخیر انداختن جراحی، عوارضی مانند تخریب مزمن بافت، فیبروز و تنگی مقعد پیش می آید. عمل برش زدن آبسه با توجه به پیشرفت بیماری با بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام می شود.

درمان آبسه مقعدی با لیزر

یکی از روش های مدرن برای درمان بیماری های مقعدی درمان با لیزر است. در درمان آبسه مقعدی با لیزر، از اشعه های مختلف برای ترمیم، برش و خراب کردن بافت ها بهره می گیرند.

اشعه لیزر می تواند بافت ها را برش داده یا خراب کند و یا بلعکس بافت صدمه دیده را با چسباندن لبه های آن ها به هم ترمیم کند.

به دلیل قابلیت های ذکر شده از لیزر ها در بسیاری از عمل های جراحی به عنوان جایگزینی برای چاقوهای جراحی و حتی بخیه زدن بهره می گیرند.

یکی از خاصیت های لیزر، انعقاد خون پس از برش بافت های محل مورد جراحی است. این امر سبب می شود محل جراحی کاملا واضح و شفاف شود تا در صورت وجود ریشه های جانبی جراح آن ها را بسوزاند تا امکان برگشت دوباره این بیماری را به صفر برساند.

در این روش نیز مانند جراحی سنتی، آبسه برش داده شده و از چرک و عفونت تخلیه می شود. برای آبسه های عمیق از بیهوشی عمومی و برای آبسه های سطحی تر از بی حسی موضعی استفاده می شود.

این روش برای درمان بواسیر، درمان کیست مویی، درمان فیستول و … نیز کاربرد دارد.

جراحی با لیزر نسبت به جراحی با روش سنتی مزیت هایی دارد که عبارتند از:

 • استفاده از بی حسی موضعی به جای بیهوشی عمومی
 • مرخص شدن بیمار پس از جراحی بدون بستری شدن
 • صرف هزینه کمتر
 • درد و خونریزی کمتر و عدم استفاده از پانسمان زخم
 • دفع راحت مدفوع پس از عمل
 • عدم انتقال بیماری های خونی

درمان آبسه با لیزر

 

توصیه های بعد از جراحی آبسه مقعدی

بیمار پس از جراحی باید هر روز و 2 الی 4 ساعت (به مدت 20 دقیقه) ، در وان یا لگنی که ارتفاع آب گرم آن 15 الی 20 سانتی متر است بنشیند. بهره گیری از کمپرس آب گرم و لامپ گرم کننده یکی از راهکار های تسکین درد است.

تا جایی که امکان دارد از بروز یبوست جلوگیری شود زیرا یبوست باعث بیشتر شدن فشار بر روی محل جراحی خواهد شد. همچنین باید دستورات دکتر درباره پاکیزه نگه داشتن محل جراحی و عوض کردن پانسمان را رعایت کنید.

فیبر بیشتری بخورید!

خوردن فیبر باعث جلوگیری از بروز یبوست در شخص بیمار می شود و همچنین باعث می شود تا عمل دفع به راحتی انجام شود.

سوپ و آش!

توصیه می شود از سوپ و آش در دوران نقاهت خود استفاده کنید.

استراحت کافی

با استراحت کافی و رعایت دستورات پزشک پس از مدتی کوتاه به زندگی نرمال خود بازگردید.

علائم شروع بیماری آبسه مقعدی

در شروع بیماری، علائم به صورت درد مبھم ناحیه مقعد، ھمراه با کوبیدگی بدن و بی اشتھایی خود را نشان می دهند.

این علائم گاھی از سوی بیمار، با یک سرماخوردگی معمولی که ھمین علائم را دارد اشتباه گرفته می شود. اما به تدریج که بیماری پیشرفت می کند، درد مقعد شدت می یابد، به طوری که حتی با حرکت و یا سرفه کردن، درد بیمار تشدید می گردد و ممکن است بیمار به علت درد شدید، نتواند بنشیند و تمایل به ایستادن داشته باشد.

احتمالا، تب بیمار در مراحل پیشرفته تر بیماری به ٣٩ درجه سانتی گراد و حتی بالاتر، ھمراه با لرز شدید خواهد رسید.

مشاوره از آنورکتال

آیا شما هم به یکی از بیماری های نشیمنگاهی نظیر بواسیر ، شقاق مقعدی ، فیستول یا کیست مویی شده اید ؟ بدون خجالت و بدون ترس همین حالا با ما تماس بگیرید .

هدف اصلی آنورکتال درمان قطعی بیماری های نشیمنگاهی و رضایت کامل بیمار میباشد. تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت اماده خدمت رسانی هستند.

برای گرفتتن وقت مشاوره یا وقت ویزیت برای درمان بیماری با شمارهای ۰۲۱۸۸۰۶۵۹۴۲ , ۰۲۱۸۸۲۱۶۳۴۰ و یا شماره موبایل: ۰۹۱۲۰۹۹۷۱۳۲ تماس بگیرید . متخصصان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستند .

15 نظر در “درمان آبسه مقعدی

 1. سام می گوید :

  سلام
  آیا میشود محل آبسه را خودمون با نوک سرنگ سوراخ کنیم و چرک ها رو خلیه نماییم؟

  • کلینیک آنورکتال می گوید :

   سلام ، به هیچ عنوان !!! این کار خیلی خطرناکه ، حتما به پزشک معالج مراجعه کنید

 2. سام می گوید :

  سلام. این بیماری فوقالعاده روی اعصاب اثر میگذارد. یعنی حتی برای مدتی که ازش باخبر نیستید شما رو کاملا تغییر میدهد و بسیار پرخاشگر میشوید. و پیشنهاد میکنم حداقل سالیانه این موضوع را چک کنید. مخصوصا آقایان، به این علت که عواملی مثل بلند کردن اجسام سنگین ، داد زدن ، فشار اوردن، و حتی باد شکم های غیر عادی برای افرادی که معده شان باد ساز است و خوردن گوشت و پروتئین و یبوست و غیره….. که باعث پدیدار شد این بیماری دردناک و بسیار حال بهم زن در آقایان میشود. حتی یکی از بیماران مرد؛ چون انگشت خودش را برای تمیز کردن مقعد خودش به داخل فرو میبرده دچار پارگی رگ ها و بیرون آوردن روده از مقعد بوده است. یاد بگیریم که خیلی از مسائل مذهبی و سنتی درست نیست و باید خیلی آسان و ساده تر زندگی کرد.

 3. مهدی می گوید :

  سلام من به دکتر مراجعه کردم و دارو و پماد داد ولی الان غده سوراخ شده و چرک ازش خارج میشه باید چیکار کنم

 4. سید علی نودادی می گوید :

  سلام اگه بعدازجراحی آبسه دوباره آبسه عودکند تب ولرزبوجودبیادوبعدازان غیرعمدابسه بترکد وازهمون ناحیه قبل جراحی سوراخ کوچکی بوجودبیادوعفونت خارج بشه وبعدازان مدفوع تیره ترودرددرنواحی شکم اطراف معده وزیرناف بوجود اورد چه بایدکرد

 5. ناشناس می گوید :

  من لاي باسنم يه سوراخ خيلي ريز ايجاد شده و ازش چرك و خون خارج ميشه ولي درد زيادي نداره.. توروخدا اگه ميدونيد چه بلايي سرم اومده بهم بگيد دارم ديوونه ميشم

 6. یاحق می گوید :

  سلام.آبسه من خارجی و به نظر سطحی هست و به اندازه یه جوش شده.بصورت خانگی تا حالا درمان شده که نخاد بری دکتر؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید