آبسه مقعدی جیست ؟

به طور کلی آبسه به قسمتی گفته می شود که حاوی چرک و مواد زائد بوده که به مرور زمان در قسمت مقعد شخص بیمار به وجود می آید . به زبان ساده تر آبسه مقعدی یک غده عفونتی است که بعضا همراه با کمی درد است . این بیماری که با نام ابسه پری آنال یا آبسه آنال هم آن را می شناسند به راحتی قابل درمان است.

درمان بیماری های نشیمنگاه

در واقع آبسه مقعدی زمان رخ می دهد که مواد زائد از روده راست در حال خروج به سمت رکتوم هستند و به دلایل گوناگونی به قسمت دهانه مقعد نمی رسند و یا به سختی خارج می شوند . با جمع شدن یا حرکت این مواد به سمت کنارهای مقعد باعث ایجاد غده های عفونتی شده و عملکرد بدن را مختل می کنند . هرچند که فشار بیشتر وارد کردن یا عدم احساس تخلیه کامل در هنگام اجابت مزاج می تواند زمینه ساز بیماری های دیگری باشد.

ایا آبسه مقعدی در مردان شایع تر است ؟

آبسه آنورکتال به مجموعه ای از چرک های جمع شده در ناحیه مقعد است و بعضا در مردان بیشتر دیده می شود . دلیل بروز این بیماری در مردان شاید به دلیل کارهایی باشد که آقایان تمایل بیشتری به انجام آنها دارند . به طور مثال یکی از دلایلی که منجر به بروز بیماری آبسه مقعدی می شود زیاد نشستن است . مانند یک راننده کامیون که در روز ساعات زیادی را مشغول رانندگی است . و با توجه به اینکه بیشتر متقاضیان چنین شغل هایی اقایان هستند در نتیجه بروز این بیماری در مردان بیشتر از زنان است . البته بسیاری از شغل های مردانه دیگر هم نشستن های طولانی مدت دارد .

علائم بیماری آبسه مقعدی چیست ؟

مانند هر بیماری دیگری ابسه مقعدی هم علائم مخصوص به خود را دارد . بسیاری از بیماران این مریضی علائم های مشترک و نزدیکی به سایر بیماری های نشیمنگاهی دارند که فقط پزشک متخصص می تواند به طور دقیق متوجه آن شود . اما با این حال علائم رایج این بیماری را می خواهیم با یکدیگر بررسی کنیم :

1- بی خوابی اولین نشانه رایج این بیماری است . بسیاری از مریضان مبتلا به ابسه مقعدی از بی خواب شدن و یا راحت نخوابیدن خود صحبت می کنند . به دلیل وجود غده عفونتی در ناحیه مقعد شخص بیمار به ندرت تمایل به دراز کشیدن دارد و هرزگاهی بدن وقتی حالت تدافعی به خود می گیرد شخص بیمار احساس ناراحتی کرده و از خواب می پرد . ناگهان از خواب پریدن هم یکی دیگر از نشانه های آبسه است .

2-عرق کردن های شبانه یکی دیگر از علائم آبسه است . ممکن است شخص بیمار در طول شب عرق های سردی داشته باشد . پیشنهاد می شود سعی کنید دمای اتاق را در شب ها متعادل نگاه دارید . یعنی نه خیلی سرد نه خیلی گرم به شکلی که فقط نیاز به یک پتوی نازک و سبک باشد .

3-حساسیت پوستی و عدم تمایل به دست زدن به مقعد از جمله دلایلی است که ممکن است بیماران آبسه مقعدی داشته باشند . در چنین وضعیتی با لمس قسمتی از ناحیه مقعد فرد بیمار حساس شده و بیش از یک فشار معمولی فشار بدتری را تجربه می کند . دلیل این امر این است که آبسه ممکن است به جز غده ای که قابل شهود است سر تیزتری در زیر پوست داشته باشد .

4- خارج شدن چرک شناور از ناحیه مقعد مخصوصا در هنگام اجابت مزاج هم از دیگر علائم آبسه مقعدی است . این چرک که به شکل یک نخ ریش ریش شده ی بهم پیوسته است در هنگام خروج مواد زائد خودش را خارج می سازد که البته اندازه آن بسیار کوچک است.

دلایل ابتلا به بیماری آبسه مقعدی چیست ؟

بیماری آبسه مقعدی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است افراد به صورت وراثتی ابسه مقعدی گرفته و یا با پیش روی از یک سبک زندگی غلط به این مریضی دچار شده باشند . با این حال دلایل رایج تری هستند که مشخص می کنند به طور کلی عموم چرا به این بیماری گرفتار می شوند :

 

عفونتهای مقاربتی : مانند اوقاتی که مقعد زیاد خیس بماتد یا ترشحاتی که از اجابت مزاج به جا مانده روی سطوحی از مقعد بماند . در این حالت مواد زائد با نزدیک ماند در قسمت دهانه مقعد ممکن است عفونت هایی را در پی داشته باشد که زمینه ساز آبسه مقعدی شود .

غدد مقعدی مسدود شده : اگر حفره یا همان دهانه مقعد کوچک باشد ممکن است در خروج مدفوع اختلال یا مشکلاتی ایجاد کند . این مشکل به مرور باعث بیماری های دیگری می شود .

دیر به دیر اجابت مزاج کردن : همیشه نگه داشتن طولانی مدت مدفوع کلا زمینه ساز انواع بیماری های نشیمنگاهی بوده است .

چه عواملی بیماری آبسه مقعدی را تشدیدتر می کنند ؟

عوامل خطر برای آبسه مقعدی همان هایی هستند که باید از آنها پرهیز کنید.

 • کولیت
 • دیابت
 • بیماری لگن
 • بیماری التهابی روده
 • انجام رابطه جنسی مقعدی
 • کمردرد و انجام کارهای سنگین
 • استفاده از داروهایی مانند پردنیزون
 • نداشتن رژیم غذایی و چاق تر شدن

بیماران ابسه مقعدی چه حالتی دارند ؟

غده های آبسه مقعدی خیلی ناچیز هستند و معمولا به خاطر اندازه کوچکشان شخص بیمار احساس می کند شاید یک جوش بزرگ باشد که در آمده و به زودی از بین می رود . به همین علت بسیاری از بیمارانی که به پزشک مراجعه می کنند در اصل نمی دانند که مشکلشان چیست . آبسه مقعدی بعضا کم اشتهایی و تب را در پی دارد . به دلیل عدم خروج و تخلیه کامل مواد زائد و اختلال در سیستم مقعدی باعث به وجود آوردن ترشحات سیستم دفاعی بدن می شوند . همین امر باعث افزایش فعالیت بدن می گردد و فرد بیمار ممکن است به تب و لرز بیافتد . این نشانه می تواند حاکی از بیماری های عمومی باشد اما در واقع نشانه بیماری آبسه مقعدی است .

 

پس بنابراین اگر احساس می کنید در ناحیه مقعدتان دردی وحود دارد بهتر است ابتدا به ملاقات یک دکتر متخصص بیماری های نشیمنگاهی یا بیماری های آنورکتال ( نام انگلیسی ) بروید . پزشک متخصص با دست آوردن و بررسی مقعدتان متوجه خواهد شد که آیا به بیماری آبسه مقعدی دچار شده اید یا خیر سپس در صورت لزوم برایتان قرص ، دارو و شاید عمل تجویز کند .

عمل جراحی آبسه مقعدی به چه شکل است ؟

عمل جراحی ابسه مقعدی بدون بی هوشی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد . امروز با پیشرفت تکنولوژی عمل جراحی توسط لیزر در کمتر از یک ساعت قابل انجام است . مزیت عمل جراحی ابسه مقعدی با لیزر این است که نسب به روش های سنتی و قدیمی تر عوارض کمتری داشته و به سرعت بیماری شما را درمان می کند . عمل جراحی در هر سنینی قابل انجام است و ربطی به جنسیت و دیگر مسائل ندارد . هرکسی که به این بیماری دچار باشد می تواند از عمل جراحی استفاده کند که البته تشخیص انتخاب این عمل بر عهده پزشک متخصص بوده و بیماری نمی تواند خودش انتخاب کند.

در عمل جراحی ابتدا شکافی را شکل می دهند تا از طزیق آن بتوان چرک و عفونت های اطراف آن را از طریق شکاف ایجاد شده خارج کرد سپس شکاف را به حالت اول خود برگردانده و جای خالی غده را توسط لیزر محو می کنند . شاید برای ایجاد شکاف برای بعضی بیماران نیاز به استفاده از داروی بی حسی باشد که کوتاه مدت است تا بیمار دردی را احساس نکند . پس از اتمام کار پزشک محل جراحی شده را پانسمان کرده و عمل به پایان می رسد .

یک نظر در “جراحی آبسه مقعدی | عمل آبسه مقعدی + هزینه و تصاویر

 1. رضا می گوید :

  سلام.
  من چند روز درد خیلی زیادی دارم و پیش پزشک عمومی رفتم گفت مشکوک به ابسه مقعدی هستی و باید یه سری دارو بخوری یا جراحی کنی! میخواستم بدونم الان دارو بخورم حل میشه مشکل؟ چون شاغل هستم نمیتونم عمل کنم و وقت ندارم اصلا ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *