درمان بواسیر خونی

درمان بواسیر خونی

بسیاری از افراد تصور می کنند که بواسیر خونی با انواع دیگر تفاوت دارند و می بایست از روش های درمان مخصوص استفاده کرد.اما باید بدانید که به هیچ عنوان اینطور نیست و منظور ما از این بیماری,بواسیر داخلی است که معمولا با خونریزی همراه بوده و به همین خاطر با این نام شناخته می شود.ما هم در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل روش های درمان بواسیر خونی را بررسی کنیم و ببینیم که اصلا این مشکل چطور به وجود می آید و چگونه باید جلوگیری کرد؟ پس تا آخر ما را همراهی کنید.

خب قبل از اینکه بخواهیم نگاهی به روش های مختلف درمان بیاندازیم,باید کمی با خود بیماری آشنا شویم که این کار می تواند کمک زیادی در تصمیم گیری شما دوستان بکند.چرا که متاسفانه برخی از افراد حتی نمی دانند که دقیقا مشکل از کجاست و بلافاصله اقدام به مصرف یک سری داروها و مواد غذایی می کنند که نتیجه عکس خواهد داد (چرا که این موارد هیچ تاثیری بر بیماری نداشته و تنها باعث وقت تلفی می شود).به طور خلاصه باید بگوییم که بواسیر خونی همان بواسیر داخلی است و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

نکته قابل توجه این است که بواسیر شایع ترین بیماری انورکتال است که بیش از 70% افراد جامعه در طول زندگی خود حداقل یکبار به آن مبتلا می شوند که از این بین تعداد کمی نیاز به استفاده از روش های درمان تهاجمی تر مانند لیزر و جراحی سنتی دارند.شاید برایتان سوال باشد که چطور این درصد بالا بیمار می شوند اما لیزر نمی کنند؟ جواب این است که برخی اصلا متوجه بیماری نشده و بعد از مدتی بیماری به طور کامل از بین می رود و تعدادی دیگر هم با روش های خانگی مشکل خود را حل می کنند (البته روش های سنتی تنها در حالت ضعیف و پایه ای بیماری به کار می روند).

 آنورکتال - درمان بیماری نشیمنگاهی

انواع مختلف بواسیر

در نظر داشته باشید که گاهی مواقع بواسیر خارجی هم می تواند با خونریزی همراه باشد و به همین خاطر قبل از هر کاری باید با پزشک صحبت داشته باشید تا با توجه به شرایطی که دارید,یکی از روش های درمان را به شما پیشنهاد دهد.به هر حال دو نوع بواسیر یک سری تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند که در ادامه تمام آنها را بررسی خواهیم کرد.

بواسیر داخلی (خونی)

هموروئید داخلی همانطور که از نامش پیداست,در داخل ناحیه مقعدی ایجاد شده و به راحتی قابل تشخیص نخواهد بود و از طرفی دیگر,بیمار دسترسی کافی برای استفاده از مواد مختلف نخواهد داشت و می بایست اغلب از مواد غذایی کمک بگیرد.البته این بدان معنا نیست که بواسیر داخلی درمان نمی شود یا درمانش سخت است! چرا که در لیزر هیچ تفاوتی بین بیماری های مختلف وجود ندارد و شما می توانید با خیالی راحت اقدام کنید.از جمله اصلی ترین علائم بواسیر داخلی می توانیم به خونریزی و بیرون زدگی از مقعد اشاره داشته باشیم که در اغلب بیماران دیده می شوند.متاسفانه دیده می شود که بیماران توجهی به خونریزی نمی کنند و تصور می کنند که خود به خود مشکل حل خواهد شد,اما اینطور نیست و مقدار خونریزی آنقدر زیاد خواهد شد که باعث ایجاد ضعف در خانم ها یا کودکان می شود.نکته آخر هم اینکه بواسیر خونی یا داخلی بر اساس شدت به 4 نوع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از :

  • بواسیر داخلی نوع 1 : این اولین مرحله از پیدایش بیماری به حساب می آید که تنها خونریزی بسیار جزئی بر روی مدفوع هستیم و بسیاری از بیماران متوجه نمی شوند که مشکل از کجاست.در نظر داشته باشید که روش های سنتی در این مرحله تا حد زیادی کارساز هستند.
  • بواسیر داخلی نوع 2 : در مرحله بعدی مقدار خونریزی تا حدی افزایش پیدا می کند و از طرفی دیگر بافت دارای تورم دچار افتادگی شده و در هنگام ورزش یا نشستن از مقعد بیرون می زند.البته این بیرون زدگی برای مدت زیادی باقی نخواهد ماند و بعد از دقیقه همه چیز به حالت اول باز خواهد گشت.
  • بواسیر داخلی نوع 3 : در مرحله سوم دیگر کار از روش های درمان خانگی گذشته و شما می بایست جراحی یا لیزر انجام دهید.همچنین خونریزی به حدی می رسد که قابل کنترل نیست و از آن طرف هم بافت دارای افتادگی را می بایست به شکل دستی به داخل فشار دهید.
  • بواسیر داخلی نوع 4 : در آخرین مرحله بافت دارای افتادگی دیگر به هیچ عنوان به داخل باز نخواهد گشت و تنها راه نجات شما هم لیزر یا جراحی است.ممکن است در این حالت محل مورد نظر دچار عفونت و درد شود که پزشک متخصص باید شرایط شما را بررسی کرده و یک سری دارو تجویز کند.

بواسیر خارجی

بواسیر خارجی به راحتی با چشم قابل تشخیص بوده و افراد می توانند از مواد غذایی یا پمادهای مختلف برای درمان آن استفاده کنند.البته منظور ما این نیست که نباید به سراغ جراحی سنتی و لیزر بروید,چرا که روش های غیر تهاجمی اغلب برای کنترل بیماری به کار گرفته می شوند و شما نمی توانید بیماری را به طور کال درمان کنید.به هر حال تفاوت اصلی نوع خارجی با داخلی در این است که بواسیر خارجی با درد همراه بوده و خونریزی ندارد که همین باعث شده است افراد در مدت بسیار کوتاهی اقدامات درمانی را انجام دهند تا بیشتر از این درد نکشند.

روش های درمان بواسیر خونی

برای درمان این بیماری در حال حاظر بهترین روش کمک گرفتن از لیزر می باشد که مزیت های بسیار زیادی داشته و دیگر کسی به سمت جراحی سنتی نمی رود.از جمله مهمترین آنها می توانیم به دوره نقاهت بسیار کوتاه 1 – 2 روزه و بدون درد بودنش اشاره کنیم! اما به طور کلی این کار برای هر فردی با هر شرایطی مناسب بوده و به هیچ عنوان از داروی بیهوشی استفاده نخواهیم کرد و به همین خاطر مشکلی به وجود نمی آید.برخی دیگر از مزیت های لیزر درمانی عبارتند از :

  • کل عمل لیزر بین 20 الی 30 دقیقه زمان می برد و از این رو می توانیم سریع ترین روش درمان در نظر داشته باشیم (این زمان در جراحی سنتی تا 2 ساعت هم می رسد).
  • بعد از جراحی تنها نیاز است که چند دقیقه بر روی تخت استراحت کرده و سپس می توانید راهی خانه شده و استراحت کنید.
  • اگر نگران این است که در طول کار آسیبی به بافت های دیگر وارد شود,باید بدانید که لیزر به هیچ عنوان چنین اتفاقی نخواهد افتاد و می توانید با خیالی راحت وقت بگیرید.از طرفی دیگر هم عفونتی وارد بدن نمی شود!
  • هزینه تمام شده این کار به نسبت کم بوده و اغلب افراد از پس آن بر خواهند آمد.
  • دیگر نیازی نیست که هر روز به سختی پانسمان های خودتان را تعویض کنید.

درمان های خانگی بواسیر خونی

برای درمان خانگی بوسایر می توانید از مواد مختلف از جمله سبزیجات و برگ زرد الو کمک بگیرید که کمک زیادی به درست عمل کردن دستگاه گوارش و عدم پیشرفت بیماری می کنند و از طرفی دیگر یک سری پمادهایی هستند که ممکن است تاثیری بر روند بیماری داشته باشند (البته به هیچ عنوان نباید سرخود این کارها را انجام دهید).شما می توانید در این مقاله اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و اگر سوالی داشتید,همین حالا با شماره های داخل سایت تماس گرفته و از مشاوره رایگان خود استفاده کنید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید