درمان خانگی بواسیر

درمان بواسیر در خانه

احتمالا شما هم تا به حالا نام بواسیر به گوشتان خورده است؛ بیماری دردناکی که بیشتر درمیان سالمندان دیده می شود. امروزه به علت سبک زندگی غلط و استفاده از غذاهای ناسالم، بسیاری از جوانان نیز به این بیماری مبتلا می شوند. در بیماری بواسیر به علت فشار به دیواره های مقعد، سیاهرگ های مقعدی بسته شده و در نهایت پیچ در پیچ و شل کی شوند. در این حالت ما میگوییم که توده بواسیری به وجود آمده است. علائم اصلی بواسیر معمولا احساس دفع ناکامل مدفوع و خونریزی هنگام دفع می باشد. با این حال در انواع بواسیر ممکن است این علائم متفاوت باشد که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت. بسیاری از افراد به این دلیل که از درمان های پزشکی می ترسند و یا خجالت می کشند به پزشک مراجعه نمی کنند، تا زمانی که علائم شدید تر و غیر قابل تحمل شوند. متاسفانه در این شرایط چاره ای جز جراحی باقی نمی ماند. اما اگر به موقع اقدام شود، بسیاری از موارد بیماری بواسیر به جراحی احتیاجی ندارند. دارو درمانی، درمان های خانگی و پماد ها برای انواع بواسیر کارساز خواهند بود. در این مقاله روش های درمان خانگی بواسیر را بررسی خواهیم کرد. امیدواریم که با انجام موارد خواسته شده از این بیماری خلاص شوید و یا اگر مبتلا به بواسیر نیستید، با تغییر سبک زندگی خود از ابتلا به آن جلوگیری کنید.

بواسیر چیست؟

بواسیر یا هموروئید در واقع به سیاهرگ های درون مقعد گفته می شود. بیماری بواسیر زمانی به وجود می آید که این رگ ها بر اثر فشار مسدود شده و پر نهایت شل و پیچ در پیچ شوند. بسته به مکان رگ های بواسیری، ما دو نوع بواسیر داخلی و خارجی خواهیم داشت.

درمان بواسیر - درمان هموروئید

بواسیر داخلی چیست؟

در بواسیر داخلی، رگ های داخلی مقعد دچار التهاب و بواسیر می شود. این نوع بواسیر در چهار درجه دیده می شود:

⦁ بواسیر داخلی درجه ۱
در این حالت رگ های بواسیری همیشه داخل مقعد هستند و دیده نمی شوند. تنها علائم بواسیر داخلی درجه ۱ خونریزی هنگام دفع و خارش(در برخی موارد) است.

⦁ بواسیر داخلی درجه ۲
در این نوع بواسیر رگ های بواسیری هنگام دفع از مقعد خارج می شوند و سپس خود به خود به داخل برمیگردند.

⦁ بواسیر داخلی درجه ۳
در بواسیر داخلی درجه ۳ رگ های بواسیری هنگام دفع از مقعد خارج می شوند و سپس برای بازگرداندن آنها، به کمک دست نیاز است.

⦁ بواسبر داخلی درجه ۴
این نوع بواسیر که نوع مزمن بواسیر داخلی است به این صورت است که رگ های بواسیری همیشه خارج از مقعد قرار دارند و حتی به کمک دست نیز به داخل باز نمی گردند.

 

بواسیر خارجی چیست؟

بواسیر خارجی حالتی است که رگ های خارج از مقعد بواسیری شده اند. بواسیر خارجی به صورت توده ای کوچک در اطراف مقعد دیده می شود. این توده ممکن است دردناک باشد و خونریزی نیز داشته باشد. علائم بواسیر خارجی درد، تورم و ایجاد توده می باشند. معمولا درمان بواسیر خارجی نسبت به بواسیر داخلی سخت تر است و درمان خانگی بواسیر بر روی بواسیر خارجی تاثیر زیادی ندارد.

دلایل ابتلا به بواسیر

علائم بواسیر

علائم بواسیر در دو نوع خارجی و داخلی آن بسته به شدت متفاوت است. در ادامه علائم کلی بواسیر را برای شما شرح می دهیم.

⦁ درد
⦁ احساس دفع نا کامل مدفوع
⦁ خون ریزی هنگام دفع
⦁ سوزش و خارش

توجه داشته باشید که داشتن یک یا دو تا از علائم نیز می تواند نشانه وجود بواسیر باشد و نیاز به معاینه و درمان خانگی بواسیر داشته باشد.

درمان خانگی بواسیر

تا اینجا فهمیدیم که بواسیر چیست و دسته بندی آن چگونه است. حال میخواهیم به بررسی یکی از روش های درمانی بواسیر، یعنی درمان های خانگی بپردازیم. البته درمان خانگی بواسیر تنها در شرایطی جواب می دهند که بواسیر هنوز پیشرفتی نکرده باشد و مزمن نشده باشد. تا حد امکان سعی کنید برای درمان بواسیر به پزشک مراجعه کنید و تنها در شرایطی که امکان آن وجود نداشت، و یا در کنار درمان های پزشکی از روش های درمانی خانگی برای درمان بواسیر استفاده کنید.

⦁ فندق افسونگر

این گیاه خارش و درد را کاهش می دهد. خارش و درد دو عامل اصلی بیماری بواسیر هستند. از طرف دیگر این گیاه یک ضد التهاب طبیعی هم هست و می تواند تورم را کاهش دهد. شما می توانید این گیاه را به شکل مایع میل نموده و یا به صورت مستقیم بر روی هموروئید بمالید. از این گیاه در صابون ها و دستمال مرطوب های ضد خارش نیز استفاده می شود.

⦁ آلوئه ورا

این گیاه را می توانید از داروخانه ها و به صورت بسته بندی نیز تهیه کنید، اما پیشنهاد می شود خودتان ژل را از برگ آلوئه ورا خارج کنید. آلوئه ورا خاصیت ضد التهاب دارد و در درمان التهابات پوستی تاثیر بسیاری دارد. علاوه بر آن بیماران بواسیری می توانند از این ژل برای درمان خانگی بواسیر استفاده کنند. توجه داشته باشید که تنها از ژل آلوئه ورای خالص برای این کار استفاده کنید. از آنجایی مه بسیاری از مردم به آلوئه ورا حساسیت دارند، قبل از استفاده حتما تست حساسیت انجام دهید. تست حساسیت به این شکل است که مقداری از ژل را برروی ساعدتان میمالید، پس از ۲۴ الی ۴۸ ساعد اگر شاهد هیچگونه التهاب و واکنش پوستی نبودید می توانید از این ماده بر روی توده بواسیر استفاده کنید. در غیر اینصورت تحت هیچ شرایطی این کار را انجام ندهید که باعث بدتر شدن اوضاع می شود.

⦁ وان آب گرم و نمک اپسوم برای درمان خانگی بواسیر

وان آب گرم به تسکین سوزش و احساس ناراحتی ناشی از بواسیر کمک می کند. به گفته «سلامت هاروارد»، حمام آب گرم و قرار گرفتن در وان بعد از هر بار اجابت مزاج و به مدت ۲٠ دقیقه بیشترین تاثیر را در درمان بواسیر دارد. با اضافه کردن نمک اپسوم به آب وان، درد نیز کاهش می یابد.

⦁ استفاده از پماد ها برای درمان خانگی بواسیر

پماد های درمانی بواسیر بدون نسخه نیز قابل دریافت هستند، با این حال بهتر است طبق نظر متخصص از این پماد ها استفاده شود. استفاده نادرست و بیش از حد از پماد های درمانی بواسیر می تواند با ایجاد التهاب و خارش وضعیت را بدتر کند. حداکثر مقدار مجاز استفاده از این پماد ها برای درمان خانگی بواسیر روزانه پنج بار است. از پماد های حاوی هیدروکورتیزون بیشتر از یک هفته ی متوالی استفاده نکنید.

⦁ استفاده از دستمال مرطوب برای درمان خانگی بواسیر

استفاده از دستمال توالت خشک می تواند باعث بدتر شدن بواسیر بشود. در مقابل، دستمال مرطوب ها بدون تحریک بواسی. به تمیز نگه داشتن شما کمک می کنند. استفاده از دستمال مرطوب خصوصا دستمال مرطوب های ضد التهاب که حاوی موادی مانند فندق افسونگر هستند می تواند به تسکین هموروئید کمک کند.

⦁ استفاده از کمپرس سرد برای درمان خانگی بواسیر

استفاده از کمپرس آب سرد بر روی مقعد باعث کاهش ورم بواسیر می شود. برای این منظور کمپرس سرد را حدود پانزده دقیقه در مکان مورد نظر قرار داده و سپس بردارید. حواستان باشد که حتما یخ را در پارچه یا حوله نرم و مناسب بپیچید و هرگز به صورت مستقیم از آن استفاده نکنید.

⦁ استفاده از نرم کننده های مدفوع برای درمان خانگی بواسیر

علاوه بر رژیم غذایی مناسب، داروهایی نیز هستند که به نرم شدن مدفوع و در نهایت درمان خانگی بواسیر کمک می کنند. از آنجایی که دلیل اصلی ابتلا به بواسیر فشار در ناحیه مقعد است و یبوست این فشار را افزایش می دهد، نرم شدن مدفوع و عبور عادی آن کمک بسیاری به کنترل بواسیر خواهد کرد.

⦁ لباس های پنبه ای و گشاد بپوشید

لباس های تنگ با افزایش فشار وارد بر شکم باعث بدتر شدن اوضاع می شود. از طرفی نیز استفاده از لباس زیر های نخی و تمیز به خشک و پاک نگه داشتن ناحیه بواسیر کمک کرده و درمان را جلو می اندازد.

عمل بواسیر

نکات کاهش علائم بواسیر

⦁ زمان نشستن در توالت را به حداقل برسانید.
⦁ اجابت مزاج را عقب نیندازید. این موضوع می تواند باعث ایجاد فشار بیشتر و شدید تر شدن بیماری بشود.
⦁ در صورتی که باردار هستید، به پهلو بخوابید. این کار فشار را در ناحیه مقعد کاهش می دهد و به درمان خانگی بواسیر کمک می کند.
⦁ از روغن های معدنی برای نرم شدن مدفوع استفاده کنید. البته به مقدار کم (حدود یک قاشق غذاخوری در غذا)
⦁ به صورت سر خود و بدون داشتن اطلاعات مناسب از داروها استفاده نکنید. زیرا ممکن است شرایط را بدتر کنید.
⦁ اطراف مقعد را تمیز نگه داشته و مرتب دوش بگیرید.
⦁ از دارو های ضد التهاب و درد زیاد استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث نازک و زخم شدن پوست اطراف مقعد بشوند.
⦁ در صورتی که درمان خانگی جواب نداد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
⦁ در طول درمان و پس از آن حتما از غذاهای فیبر دار و آب فراوان استفاده کنید. این کار به نرم شدن مدفوع کمک بسیاری می کند.

جمع بندی

بواسیر به گرفتگی سیاهرگ های مقعدی گفته می شود. دلیل اصلی این بیماری ایجاد فشار در ناحیه شکم و مقعد است. این فشار ممکن است به علت یبوست، اسهال، نشستن طولانی مدت در توالت، بارداری و.. ایجاد بشود. درمان های متفاوتی برای کنترل بواسیر وجود دارد، از درمان های خانگی گرفته تا جراحی. در این مقاله تلاش کردیم تا انواع درمان خانگی بواسیر را برای شما عزیزان گردآوری کرده و به بیماران در درمان بواسیر کمک کرده باشیم. منتظر شنیدن نظرات و تجربیاتتان هستیم.

2 نظر در “درمان خانگی بواسیر

  1. تفرشی می گوید :

    عمل چقدر نقاهت داره؟؟ تا چند روز نمیشه دفع انجام داد. من تو بیمارستان بیماری رو دیدم پدرش رو فحشمیداد از درد

  2. فاطمه می گوید :

    سلام خسته نباشید من بواسیر داشتم عمل کردم با دوباره یک بر آمدگی احساس میکنم خون روشن دیده می‌شود و خارش دارم وموقع دستشویی رفتم درد شدید دارم همراه با خون ریزی شدید درد شدید دارم سنم سی هشت سالم هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید