کیست مویی چیست؟

کیست مویی چیست؟

در این مقاله به سؤال کلی ” کیست مویی چیست؟ ” ، پاسخ میدهیم و شما را با علائم و راه های درمان کیست مویی آشنا میکنیم.

کیست مویی به کیسه پوستی پر از مو گفته می شود. این عارضه بین افراد کم تحرک و پر مو که زیاد می نشینند، در ناحیه زیر کمر به وجود می آید. در این عارضه پوستی، مو نمی تواند در جهت طبیعی رشد کرده و زیر پوست می ماند. کیست مویی به علت تجمع مو، پس از مدتی عفونت می کند. با عفونت کردن کیست و خارج نشدن عفونت، بیمار دچار درد و عفونت های مزمن می شود.

علائم کیست مویی چیست؟

ایجاد برآمدگی سفت در ناحیه پایین کمر، نشانه کیست مویی است. متأسفانه کیست مویی در مراحل اولیه نشانه ی خاصی ندارد. پس از عفونت، احساس درد شدید، نشستن و راه رفتن سخت، حالت تهوع و بی قراری، ترشحات چرکی و تب از نشانه های کیست مویی مزمن است. با درمان نشدن کیست مویی، مشکلات غیر قابل جبرانی برای بیمار به وجود می آید. عوارض درمان نشدن کیست مویی عبارت است از:

درد مزمن

با درمان نشدن کیست مویی، بیمار دچار دردهای مزمن غیر قابل تحملی می شود. نشستن و راه رفتن برای بیمار سخت و غیر تحمل می شود.

رشد مو

با درمان نشدن کیست مویی، موهایی که زیر پوست مانده اند مانند موهای طبیعی بدن رشد می کنند. با رشد موهای داخل کیست، احساس درد و عفونت بیشتر شده و کیست مویی بزرگ تر و عمق بیشتری از بدن دچار بیماری می شود. بهتر است بیماری را در مراحل اولیه درمان کنید.

عفونت

با عفونی شدن کیست مویی، عفونت به کل بدن بیمار سرایت کرده و خطرات غیر قابل جبرانی برای بیمار به وجود می آید.

سرطان پوست

کیست مویی یک عارضه پوستی است. این عارضه پوستی به راحتی قابل درمان می باشد. با درمان نشدن به موقع بیماری، ناحیه ای که کیست مویی تشکیل شده، به سرطان پوست مبتلا می شود.

علائم کیست مویی

روش های درمان کیست مویی چیست؟

بهتر است پس از مشاهده نشانه بیماری، سریع به پزشک مراجعه و درمان های لازم را انجام دهید. با پیشرفت بیماری هزینه و درد بیماری بیشتر می شود.

درمان خانگی

درمان خانگی با طب سنتی برای رفع بیماری در مراحل اولیه مفید است. پس از پیشرفت بیماری، این روش درمانی بی تأثیر می باشد.

روغن کرچک

به علت خاصیت ضد درد و التهاب روغن کرچک، عارضه کیست مویی با روغن کرچک، سریع تر بهبود می یابد. پنبه نرم و تمیزی را به روغن کرچک آغشته کرده و روی کیست مویی بگذارید. پنبه را با باند محکم کنید. این درمان را روزی 3 بار تکرار کنید.

سیر

سیر با خاصیت های بی شماری که دارد، برای درمان این بیماری نیز مفید است. پس از شستن و له کردن، سیر را روی کیست مویی گذاشته و با باند محکم ببندید. این درمان را روزی 1 بار به مدت 7 روز تکرار کنید. این درمان برای پوست های حساس مناسب نیست.

زرد چوبه

اگر پوست حساسی دارید و درمان با سیر برای تان مناسب نیست، می توانید از زردچوبه استفاده کنید. زردچوبه را با آب مخلوط کنید تا خمیری شکل شود. خمیر را روی کیست بگذارید. روزی 2 بار این درمان را انجام دهید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا برای درمان کیست مویی مفید است. برای ضدعفونی و درمان بیماری، ژل گیاه آلوئه ورا را روی 20 دقیقه روی کیست مویی بگذارید. این درمان می بایست روزی 4 بار تکرار شود.

عسل

با عفونی شدن کیست، درد بیماری بیشتر می شود. عسل را برای بیرون آوردن سموم روی کیست بمالید.

نمک

نمک برای تسکین درد مفید است. برای تسکین درد و خارج کردن مایعات از داخل کیست، از نمک استفاده کنید.

چای کیسه ای

چای کیسه ای را پس از قرار دادن داخل آب گرم و نرم شدن، روی کیست مویی بگذارید. چای کیسه ای بهتر است 10 دقیقه روی کیست بماند. قبل از استفاده از چای کیسه ای آب کیسه را خوب بگیرید.

سرکه سیب

سرکه سیب با خاصیت اسیدی که دارد، برای درمان کیست و دمل ها مفید است. پنبه ای را به سرکه سیب آغشته کرده و روی کیست مویی بگذارید.

درمان کیست مویی

درمان دارویی

پس از گذشت مرحله اولیه بیماری، روش درمانی خانگی برای درمان هیچ بیماری تأثیر گذار نمی باشد. قبل از حاد شدن بیماری، می توانید با دارو بیماری خود را درمان کنید. لازم به ذکر است، درمان ها می بایست زیر نظر پزشک انجام شود.

تزریق فنل

فنل یک ترکیب شیمیایی ضدعفونی کننده است. برای جلوگیری از آسیب دیدگی بافت پوست، از ژل پارافین نیز در این روش استفاده می شود. این تزریق با بی حسی موضعی انجام می شود. برای درمان، این تزریق باید چندین بار انجام شود. تعداد تزریق به عمق کیست بستگی دارد.

چسب فیبرین

این روش با بیهوشی موضعی یا عمومی باید انجام شود. این درمان در مراحل اولیه بیماری مفید می باشد.

تزریق

درمان با لیزر

با استفاده از لیزر کیست مویی به راحتی درمان می شود. این روش درمانی مفید، بدون درد، خونریزی، بی هوشی و زخم و پانسمان است.

از آنجایی که این روش بدون درد و خون ریزی میباشد، امروزه اکثر بیماران ، آن را به دیگر روش ها ترجیح میدهند . همچنین از لیزر برای بسیاری از بیماری ها، مانند  درمان بواسیر، درمان فیستول، درمان فیشر، درمان آبسه مقعدی و  … استفاده میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *