عمل فیستول با لیزر

عمل فیستول

عمل فیستول از جمله جراحی هایی است که ممکن است بسیاری از افراد نیازمند استفاده از آنها باشند. فیستول ها انواع مختلفی داشته و در نقاط گوناگونی از بدن تشکیل می ‌شوند. بیمارانی که به فیستول مبتلا هستند پرسش های بسیاری را در رابطه با این بیماری مطرح می‌ کنند. چنانچه شما هم با فیستول درگیر هستید یا سوالاتی در رابطه با آن دارید پیشنهاد می شود با ادامه مطلب همراه ما باشید تا پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

فیستول چیست و چرا نیاز به عمل فیستول وجود دارد؟

برای این که بتوان اطلاعات مفیدی را در رابطه با عمل فیستول در اختیار علاقه مندان قرار داد ابتدا لازم است قدری راجع به بیماری فیستول با هم صحبت کنیم. شاید از خود بپرسید فیستول چیست و چگونه در بدن به وجود می آید؟
زمانی که اتصال نامتعادلی را بین ۲ اندام، ۲ رگ و ۲ ارگان در بدن فردی شاهد هستیم به معنی آن است که فیستول در بدن آن شخص تشکیل شده است. این اتصال نامتعادل ممکن است در هر نقطه از بدن ما به وجود آید و رایج ‌ترین آن تحت عنوان فیستول گودال کمر قابل شناسایی می باشد. تاکنون انواع زیادی از فیستول ها مورد شناسایی قرار گرفته اند و تقریبا ۹۰ درصد آنها فیستول آنورکتال می باشند.
عمل جراحی متداول ترین روشی است که برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود در صورتی که مبتلایان تغییرات مثبتی را در سبک زندگی خود در پیش بگیرند می‌ توان انتظار داشت که از وضعیت مطلوب تری برخوردار شوند. در رابطه با عمل فیستول خوب است بدانید از آنجایی که درمان ‌های دارویی و گیاهی فیستول نتایج اثربخشی را در بیماران به دنبال ندارند به همین دلیل فقط به کمک عمل جراحی فیستول امکان درمان قطعی این بیماری وجود دارد.

فیستول مقعدی چیست ؟
فیستول ها در کدام نقاط از بدن تشکیل می ‌شوند؟

فیستول بیماری ای است که در نقاط گوناگونی از بدن می ‌تواند به وجود آید. در واقع اتصالات غیرطبیعی قادرند در بدن ما انواعی از فیستول ها را تشکیل داده و باعث بروز مشکلات مختلفی شوند. اما اگر بخواهیم از رایج ‌ترین انواع فیستول نام ببریم می بایست به مواردی همچون فیستول چشم، فیستول گوارشی، فیستول تنفسی، فیستول مقعدی، فیستول گوش داخلی، فیستول ماهیچه‌ ای، فیستول ادراری تناسلی و… اشاره نمود.
فیستول مقعدی از جمله رایج ترین انواع فیستول است که جزو بیماری های مقعدی به شمار می ‌رود. فیستول مقعدی انواع مختلفی دارد که با توجه به محل به وجود آمدن آن و بسته به نوع ارتباط قابل شناسایی می باشند. امروزه بسیاری از افراد برای درمان این بیماری از عمل فیستول کمک می ‌گیرند.

نکاتی راجع به بیماری فیستول مقعدی

همان طور که پیش تر بیان شد فیستول مقعدی از جمله انواع فیستول هایی است که ممکن است در بدن افراد ایجاد شود. محل تشکیل فیستول مقعدی همان گونه که از نام آن به خوبی پیداست در ناحیه مقعد بوده و دارای انواع گوناگونی می باشد.
بیمارانی که به فیستول مقعدی مبتلا هستند درد و خونریزی را در حد بالایی تجربه می کنند. امکان دارد فرد مبتلا به فیستول مقعدی با ترشحات آغشته به خون و چرکی در محل عارضه رو به رو شود که بوی ناخوشایندی نیز دارند. در برخی موارد ممکن است افراد مبتلا به فیستول مقعدی شاهد بیرون آمدن مدفوع از سوراخ فیستول باشند که می ‌تواند برای بیماران بسیار ناراحت ‌کننده باشد. لازم به ذکر است به طور کلی فیستول های مقعدی به ۵ نوع دسته بندی می شوند.

چگونه می توان فیستول مقعدی را تشخیص داد؟

زمانی که فیستول مقعدی در فردی تشخیص داده می ‌شود نیاز است که برای درمان قطعی آن از عمل فیستول کمک گرفته شود. پرسشی که ممکن است بسیاری از اوقات در رابطه با بیماری فیستول مقعدی پیش آید راجع به نحوه تشخیص این بیماری است.چنانچه شخصی به بیماری فیستول مقعدی مبتلا شده باشد با استفاده از روش هایی می توان وجود این بیماری را در بدن او تشخیص داد. پزشک مربوطه از طریق معاینه بالینی که برای تشخیص بیماری انجام می ‌دهد و به کمک مشاهده عینی قادر خواهد بود به آسانی وجود فیستول مقعدی را در بدن فرد تشخیص دهد. در اکثر اوقات فیستول های سربازشده را می ‌توان به آسانی از روی پوست تشخیص داد. از سوی دیگر امکان دارد پزشک در برخی مواقع ناچار باشد مقعد را به کمک انگشت معاینه نماید.
در صورتی که یک پزشک نسبت به بروز بیماری فیستول مقعدی در فردی مشکوک شده باشد به بیمار توصیه خواهد کرد که نسبت به انجام یک سری تست های تشخیصی از جمله سونوگرافی، پروکتوسکوپی و… اقدام به عمل آورد. پس از آن که نوع فیستول توسط پزشک تشخیص داده شد نوبت به آن می رسد که در رابطه با درمان بیماری تصمیم گیری به عمل آید.

 آنورکتال
درمان بیماری فیستول به کمک لیزر

با بهره گیری از لیزر می توان نسبت به درمان بیماری فیستول اقدام درست و مناسبی به عمل آورد. در بسیاری از اوقات برای شمار زیادی از بیماران این قبیل سوالات به وجود می ‌آید که درد و خونریزی ناشی از عمل فیستول با لیزر به چه میزان می باشد و این که آیا ممکن است دوره نقاهت فرد بیمار بیشتر از یک هفته طول بکشد؟

در پاسخ باید گفت خوشبختانه عمل فیستول به کمک لیزر از این مزیت برخوردار است که هیچ گونه دردی را در بیماران ایجاد نمی کند. توجه داشته باشید که وقتی قرار است عمل فیستول برای درمان این بیماری انجام شود از داروی بی حسی کمک گرفته می ‌شود. گفتنی است عمل فیستول با لیزر حدودا ۲۰ دقیقه به طول می انجامد. همچنین پس از انجام عمل فیستول (نیم ساعت) بیمار این امکان را در اختیار خواهد داشت که به روال عادی زندگی خود بازگردد.
نکته دیگری که در رابطه با درمان فیستول با لیزر باید به آن توجه داشت این است که فقط با یک جلسه لیزر می توان این بیماری را درمان کرده و مشکل افراد مبتلا را برطرف نمود. ویژگی مثبت دیگری که در عمل فیستول با استفاده از لیزر مشاهده می ‌شود مزیت آن در مقایسه با جراحی های سنتی بیماری فیستول است. هنگامی که بیماری فیستول با بهره گیری از لیزر درمان می شود احتمال این که سایر بیماری‌ ها و یا عفونت ها منتقل شوند خیلی کم و نزدیک به صفر خواهد بود.
فرد بیماری که از لیزر برای حل مشکل خود استفاده می کند دیگر شاهد بازگشت بیماری نبوده و به صورت صددرصدی از این مشکل رهایی پیدا خواهد کرد. ناگفته نماند با این حال لازم است فرد بیمار پس از آن که عمل فیستول با لیزر را پشت سر گذاشت یک سری نکات را مورد توجه قرار دهد.

از مزیت های درمان بیماری فیستول به کمک لیزر چه می دانید؟

عمل فیستول به کمک لیزر یک ‌سری مزیت ‌ها را برای افراد مبتلا به این بیماری به همراه دارد که عبارتند از:

1- در درمان بیماری فیستول با لیزر نیاز به استفاده از هیچ گونه داروی بیهوشی وجود ندارد. از همین رو آن دسته از بیمارانی که دچار حساسیت هستند قادر خواهند بود با خیالی آسوده نسبت به لیزر فیستول اقدام کنند.
2- برای انجام عمل فیستول به کمک لیزر تنها ۲۰ دقیقه وقت مورد نیاز است که هیچ گونه دردی را نیز برای فرد بیمار در پی ندارد.
3- در رابطه با درمان فیستول با استفاده از لیزر می توان این گونه بیان کرد که میزان خونریزی در بیمار نزدیک به صفر می باشد.
4- برخی از اوقات هنگامی که فیستول با بهره‌ گیری از جراحی های سنتی درمان می شود فرد بیمار از بی اختیاری مدفوع گله مند است. درمان فیستول با لیزر از این مزیت برخوردار است که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری به عمل می ‌آورد.
5- پس از آن که بیمار به کمک لیزر تحت عمل فیستول قرار گرفت هیچ احتیاجی به بستری شدن یا انجام مراقبت های پس از عمل فیستول وجود ندارد.
6- از جمله مزیت ‌های درمان فیستول با بهره گیری از لیزر آن است که هزینه ‌های کمتری را در مقایسه با جراحی های سنتی برای بیماران ایجاد می ‌کند.
7- درمان بیماری فیستول با لیزر از این خصوصیت خوب برخوردار می باشد که میزان موفقیت آن در حد ۱۰۰ درصد است. بر این اساس افرادی که اقدام به عمل فیستول به کمک لیزر می ‌کنند به هیچ عنوان شاهد عود بیماری خود نخواهند بود و می ‌توانند نسبت به کسب نتایج رضایت بخش پس از عمل خود اطمینان خاطر داشته باشند.
8- زخمی که به علت درمان بیماری فیستول با لیزر در بدن بیمار ایجاد می ‌شود در مقایسه با جراحی سنتی فیستول بسیار کمتر (حدود یک چهارم) است. همچنین باید یادآور شد زخم ایجادشده از لیزر با گذشت زمان خود به خود بهبود یافته و جوش خواهد خورد.

کدام مواد غذایی برای بیماری فیستول مناسبند؟

بیمارانی که با فیستول درگیر هستند با رعایت یک سری نکات در رابطه با مصرف مواد غذایی می ‌توانند شاهد نتایج مثبتی در بهبود وضعیت سلامتی خود باشند.در صورتی که فردی به فیستول مقعدی مبتلا باشد می بایست میوه جات و سبزیجات بیشتری را در رژیم غذایی خود مورد استفاده قرار دهد. این اقدام موجب می ‌شود فرد از بروز یبوست در امان مانده و سلامتی و ایمنی بدنش هم به خوبی تضمین شود.
از سوی دیگر برای آن که درد بیماری فیستول در مبتلایان کاهش پیدا کند توصیه می ‌شود افراد در هر روز به میزان ۸ الی ۹ لیوان آب مصرف کنند. از آنجایی که مصرف آب نقش بسزایی در رفع یبوست دارد می ‌تواند جهت بهبود بیماری فیستول موثر واقع شود. علاوه بر این با مصرف آب می توان به دفع سموم بدن نیز کمک شایانی کرد.

بیماران مبتلا به فیستول می ‌بایست حبوبات، آجیل و لبنیات را به میزان بسیار زیادی مصرف کنند. این دسته از مواد غذایی دارای ویتامین ها و املاح زیادی بوده و به همین خاطر مصرف آنها منجر به بهبود ایمنی در بدن بیماران می ‌شود.
جالب است بدانید از جمله مواد غذایی که مبتلایان به فیستول باید به میزان زیادی مورد مصرف قرار دهند سیر و پیاز است. سیر و پیاز این ویژگی خوب را دارند که می ‌توان به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی از آنها استفاده نمود.
یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه افراد مبتلا به بیماری فیستول قرار گیرد مصرف روغن زیتون است. در این رابطه باید گفت روغن زیتون دارای چربیهای سالم بوده و مصرف آن موجب می ‌شود سیستم گوارشی در افراد مبتلا به فیستول به نحو مطلوبی بهبود پیدا کند.

علاوه بر این در صورتی که مبتلایان به فیستول مصرف عسل را در برنامه غذایی خود مد نظر قرار دهند می توان شاهد آن بود که زخم ‌های فیستول به خوبی ترمیم پیدا می ‌کنند. به این منظور می ‌بایست در هر روز مقدار مناسبی از عسل را با آب گرم مخلوط کرده و مصرف نمود.نکته دیگری که افراد درگیر با بیماری فیستول باید نسبت به آن دقت کافی داشته باشند مصرف غذاها در حجم کمتر و تعداد وعده های غذایی بیشتر است. با بهره گیری از این روش انتظار می ‌رود مقعد و روده ها تحت فشار کمتری قرار گرفته و بیماران از وضعیت بهتری برخوردار باشند.

یک نظر در “عمل فیستول با لیزر

  1. رضا می گوید :

    سلام.بنده یکسال هست که عمل ابسه مقعدی انجام دادم ولی باز هم ترشح دارم از ناحیه عمل.دکتر جراح تشخیص فیستول دادند که باید جراحی کنی ولی من از عوارض جراحی اطلاع دارم و من بیماری کرون دارم و این فیستول در اثر همین بیماری ایجاد شده.خواستم بدونم‌ لیزر در بیماران مبتلا به کرون امکان پذیر هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید