پشتیبانی تلگرام
درمان شقاق مقعدی پس از زایمان

درمان فیشر مقعد پس از زایمان

فیشر چیست؟ و دلایل بروز فیشر چه میباشد؟ در دوران بارداری، خانمها به دلیل فشار افزایش وزن کودک به مقعد دچار یبوست می شوند. فیشر (شقاق) مقعد، پارگی های کوچک در بافت مقعد، ناشی از یبوست طولانی مدت است. یک سوم زنان در دوران بارداری دچار فیشر مقعد می شوند. فیشر مقعد هنگام اجابت مزاج باعث درد و خونریزی می شود. فیشر مقعد مشکل حادی نیست و معمولاً طی 4 تا 6 هفته با روش های خانگی درمان می شود. اگر داروهای خانگی تاثیری نداشته باشند، می توانید دارو مصرف کرده و یا تحت جراحی درمان فیشر قرار بگیرید. در این مقاله تمامی مراحل درمان فیشر مقعد پس از زایمان را جمع آوری کرده ایم. همراه ما باشید.

روش اول: درمان های خانگی فیشر مقعد

 1. حمام های گرم سیتز

حمام سیتز

حمام سیتز،حمام آب گرم است که به منظور تمیز کردن مقعد صاف در آن می نشینید.

 • بعد از اجابت مزاج حمام سیتز بگیرید. حمام سیتز، بدون تحریک مقعد با کاغذ توالت مقعد را تمیز، اسپاسم را ریلکس، و جریان خون به مقعد را افزایش می دهد.
 • از فروشگاه لوازم پزشکی صندلی مخصوص حمام سیتز خریداری کنید.
 • صندلی حمام سیتز را روی صندلی توالت قرار داده و آن را با آب گرم پر کنید. مطمئن شوید که آب داغ نباشد زیرا باعث درد می شود.
 • بیشتر حمام های سیتز دریچه هایی برای تخلیه آب دارند. اگر حمام شما دریچه نداشته باشد، باید مرتب آب را عوض کرده تا آب تازه و گرم باشد.
 • باید 10 تا 20 دقیقه در حمام بنشینید. سعی کنید در این مدت آرام نشسته، از حرکات ناگهانی که آرامش شما را به هم می ریزند خودداری کنید.
 1. رژیم غذایی غنی از فیبر مصرف کنید.

مواد غنی از فیبر

در درمان فیشر مقعد پس از زایمان رژیم غذایی غنی از فیبر اجابت مزاج را بهتر می کند. رژیم غذایی غنی از فیبر مدفوع را نرم و اجابت مزاج را آسانتر و به بهبود شکاف مقعد کمک می کند.

 • آکادمی ملی موسسه ی پزشکی توصیه می کند که زنان بسته به سن، 21 تا 25 گرم فیبر در روز مصرف کنند. به طور متوسط​​، بیشتر آمریکایی ها، روزانه فقط 5 تا 14 گرم فیبر مصرف می کنند.
 • غذاهای غنی از فیبر عبارتند از میوه هایی مانند توت، سیب، پرتقال، کشمش، انجیر و گلابی؛ غلات سبوس دار، مانند پاستا و نان سبوس دار، و جو دوسر، مافین سبوس و سبوس پولکی. کلم بروکلی، نخود سبز، سیب زمینی و جوانه بروکسل سبزیجات غنی از فیبر هستند. برخی آجیل ها و حبوبات نیز غنی از فیبر هستند، مانند لوبیا سیاه، لوبیا لیما، لوبیا پخته شده و همچنین انواع دانه ها.
 • با این حال، نباید رژیم غذایی شما حاوی موادی باشد که هضم آن ها دشوار است. آجیل، پاپ کورن، چیپس های تورتیلا و سایر غذاهای سفت مصرف نکنید.
 1. میزان مصرف مایعات را افزایش دهید.

درمان فیشر مقعد پس از زایمان با مصرف آب

مدفوع نرم درد فیشر مقعد را کاهش داده و به درمان شقاق مقعد پس از زایمان کمک میکند. افزایش مایعات به نرم شدن مدفوع کمک می کند.

 • روزانه 8 لیوان آب بنوشید. با هر وعده ی غذایی فقط آب نوشیده و از نوشیدن نوشابه یا نوشیدنی های دیگر اجتناب کنید.
 • وقتی بیرون از منزل هستید، یک بطری آب با خود به همراه داشته و وقتی تشنه شدید، آب بنوشید.
 1. درمان فیشر مقعد پس از زایمان با ورزش

ورزش

ورزش منظم با جلوگیری از یبوست به درمان فیشر مقعد کمک می کند. روزانه 30 دقیقه ورزش کنید. با پزشک در مورد ورزش های مناسب پس از زایمان صحبت کنید. نوع ورزش بستگی به زایمان دارد. پزشک باید لیستی از ورزش های ایمن را به شما معرفی کند.

روش دوم: درمان پزشکی شقاق مقعد پس از زایمان

 1. بی حسی موضعی و استروئیدها را امتحان کنید

درمان فیشر مقعد پس از زایمان

قبل از اجابت مزاج از بی حسی موضعی و کرم استروئید برای کاهش درد ناشی از شکاف مقعد استفاده کنید.

 • زیلوکائین، لیدوکائین، تتراکائین و پراموکسین بی حسی موضعی هستند. در حالی که برخی از داروهای بی حسی بدون نسخه به فروش می رسند، بسیاری از آنها نیاز به نسخه ی پزشکی دارند. از پزشک بخواهید تا در صورت لزوم داروی بی حسی برای معالجه فیشر مقعد تجویز کند
 • قبل از اجابت مزاج کرم را به آرامی با دستمال کاغذی تمیز روی مقعد بمالید. می توانید دستمال مرطوب مخصوص را از داروخانه تهیه کنید.
 • مقدار کمی استروئید را با کرم و پماد ترکیب کرده تا به کاهش التهاب و درد های ناشی از اجابت مزاج کمک کند.
 • اگر از استروئیدها همراه با داروهای زیبایی استفاده می کنید، نباید بیش از 2 هفته طول بکشد. استفاده از استروئیدها در طولانی مدت مقعد را نازک کرده و به مقعد آسیب می رساند.
 1. ملین استفاده کنید

ملین برای کاهش درد فیشر

پزشک یک ملین به شما توصیه می کند. ملین به کاهش درد و زایمان حین اجابت مزاج و بهبودی فیشر کمک می کند.

 • در حالی که ملین ها بدون نسخه نیز به فروش می رسند، باید از پزشک خود بخواهید که یک نوع ملین برای شما تجویز کند. در دوران شیردهی، نوع ملین نباید به کودک شما آسیب برساند.
 • نرم کننده های مدفوع را براساس برچسب دارو مصرف کنید. فقط دوز پیشنهادی را مصرف کرده و با عوارض جانبی احتمالی آشنا شوید. در صورت هر گونه عارضه ی جانبی به پزشک مراجعه کنید.
 • ملین ها را همراه با داروهای خانگی، مانند نوشیدن مایعات بیشتر و رژیم غذایی غنی از فیبر مصرف کرده تا فیشر مقعد درمان شود.
 1. از پزشک در مورد نیتروگلیسیرین سوال کنید

مشورت با پزشک درمان فیشر مقعد پس از زایمان

برخی از پمادها حاوی ماده شل کننده عضلانی به نام نیتروگلیسیرین هستند. نیتروگلیسیرین می تواند عضلات اسفنکتر را شل کرده و انقباضات و اسپم ها را هنگام اجابت مزاج کاهش داده و به افزایش جریان خون به مقعد کمک کند. این امر باعث کاهش آسیب به مقعد و و در نتیجه بهبودی مقعد می شود.

 • نیتروگلیسیرین را باید با استفاده از ابزاری q شکل به مقعد بمالید. مقداری پماد را روی نوک q مالیده و نوک پنبه را درون مقعد فرو کنید. پنبه را به قسمت انتهایی مقعد فرو نکنید.
 • غلظت نیتروگلیسیرین در پمادها تقریباً در حدود 02٪ است. استفاده موضعی از نیتروگلیسیرین برای درمان فیشر مقعد پس از زایمان و در دوران شیردهی ایمن است.
 • نیتروگلیسیرین عوارض جانبی نیز دارد. شایع ترین عارضه آن سردرد یا سرگیجه است.

روش سوم: جراحی فیشر

1. چرا جراحی ضروری است؟

ضرورت جراحی فیشر

در اکثر مواقع فیشر مقعد در عرض 4 تا 6 هفته به خودی خود درمان می شود. اگر فیشر مقعد در این بازه زمانی بهبود نیافت و با دارو نیز درمان نشد، پزشک جراحی را توصیه می کند.

 • جراحی استاندارد درمان فیشر مقعد شامل بریدن بخشی از عضله اسفنکتر است. جراحی روده ها را تسکین بخشیده و فیشر را بهبود می بخشد.
 • عمل جراحی بسیار موفقیت آمیز است و بیش از 90٪ فیشر بعد از جراحی درمان می شود.
 1. برای جراحی آماده شوید

آمادگی جراحی شقاق

پزشک در مورد چگونگی آماده شدن برای جراحی با شما صحبت خواهد کرد. تمام دستورالعمل های او را دنبال کرده و تمامی سوالات خود را از دکتر بپرسید.

 • احتمالاً از شما خواسته می شود که از نیمه شب روز قبل از عمل چیزی نخورید و نیاشامید.
 • پزشک به شما می گوید قبل از عمل چه داروهایی را باید و نباید مصرف کنید از جمله مکمل های گیاهی و داروهای خواب آور بدون نسخه.
 • پرپ روده در جراحی فیشر مقعد عادی است. ممکن است قبل از عمل به شما تنقیه ​​یا ملین داده شود.
 1. بهبودی پس از جراحی شقاق مقعدی

نقاهت جراحی شقاق

جراحی فیشر مقعد در یک روز انجام می شود. این بدان معناست که با فرض عدم وجود عوارض، همان روز بیمارستان را ترک خواهید کرد. پزشک در مورد نحوه بهبودی پس از جراحی به شما دستورالعمل های لازم را می دهد.

 • فعالیت های طبیعی را اندکی پس از جراحی به صورت تدریجی از سر بگیرید. حتماً شب بعد از عمل پیاده روی کنید، زیرا پیاده روی خطر لخته شدن خون که کشنده است را کاهش می دهد.
 • بسته به نوع جراحی، نباید به مدت 1 تا 4 هفته فعالیت کاری را از سر بگیرید. تا زمانی که داروهای ضد درد مصرف می کنید، از رانندگی اجتناب کنید.
 • جراحی باعث زخم در مقعد شده که باید درمان شود. زخم را تمیز و خشک نگه داشته و 3 بار در روز حمام سیتز بگیرید. خونریزی چند روز بعد از جراحی عادی است، بنابراین زخم را با گاز ببندید.

منبع: wikihow

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *