پشتیبانی تلگرام
درمان بیماری هموروئید با لیزر

درمان بیماری هموروئید با لیزر

درمان بیماری هموروئید با لیزر

در صورتی که بیماری شما عود کرده باشد و روش های طبیعی و خانگی دیگر پاسخگو برای تسکین درد نباشند، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و نظر او را در این باره بپرسید. پزشک برحسب نوع و میزان پیشرفت هموروئید روش های درمانی مختلفی را ارائه می دهدکه درمان هموروئید با لیزر یکی از آن هاست. در ادامه مقاله به بررسی این روش ها می پردازیم.

لیزر تنها برای درمان بواسیر استفاده نمیشود بلکه برای بسیاری از بیماری های دیگر مانند درمان فیستول ، درمان کیست مویی و … نیز کاربرد دارد

این نوع درمان به دو صورت سنتی (که به آن هموروئیدکتومی نیز گفته میشود) و روش درمان بیماری هموروئید با لیزر انجام می پذیرد.

روش لیزر

که شامل دو روش IRC و CO2 می باشد.

روش IRC

این روش برای زمانی است که بیماری عود چندانی نکرده (گرید 1و2). برای برداشتن توده از اشعه IRC استفاده می کنند.این روشی بدون دردسر وبدون درد وخونریزی است.

روش CO2

برای درمان هموروئید گرید 3 و 4 از این روش بهره می گیرند. در گرید 3 و 4 رگ ها حجیم تر شده و کاملا بیرون زده هستند و باید با لیزر CO2 از بین روند و چون در برش توده هموروئیدی از لیزر استفاده شده نواحی اطراف توده آسیبی نمی بینند. حین برش نیز خونریزی ایجاد نمیشود. جریان های خونی هم با لیزر ترمیم شده و نیازی به پانسمان کردن نیست. در این روش درد و خونریزی و نیاز به بستری شدن به حداقل خود می رسد.

درمان هموروئید با روش CO2

درمان هموروئید با روش CO2

از دیگر مزیت های درمان بیماری هموروئید با لیزر این است که به بافت های زیرین صدمه ای نمی زند و نیاز به مراقبت های ویژه پس از عمل را ندارد. درمان بیماری هموروئید با لیزر نهایتا نیم ساعت طول کشیده و نیاز به اتاق عمل نداشته و در مطب هم قابل انجام است.

دلیل استفاده از این روش این است که گازهای مختلف، اشعه های مختلفی تولید کرده و در این روش ناحیه ای که در حین عمل مورد برش با لیزر است، پس از اتمام کار به شکل یک زخم خشک کوچک درآمده که در روش سنتی این قضیه صدق نمی کند.

درمان بواسیر به روش سنتی

در این روش که هنوز هم در بیمارستان ها رواج دارد، شما تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی قرار گرفته تا درد را احساس نکنید. در این روش یک شکاف در اطراف ناحیه مقعدی ایجاد می کنند پس از آن پزشک سریعا عروق را مسدود کرده تا خونریزی ایجاد نشود. سپس توده ویا همان بواسیر را خارج می کند.

درمان بواسیر به روش سنتی

درمان بواسیر به روش سنتی

قسمت جراحی شده با توجه به تشخیص پزشک ممکن است بخیه زده شود ویا باز گذاشته و پانسمان شود. در این روش حداقل یک روز مستلزم بستری شدن هستید.

در روشی دیگر که هموروئیدوپکسی نام دارد، با استفاده از دستگاهی خاص توده بواسیر را بدون ایجاد شکاف برداشته و زخم را میبندند. در این روش بیمار احساس درد کمتری نسبت به روش سنتی میکند. هزینه ی آن نیز بیشتر بوده و امکان عود مجدد بواسیر وجود دارد.

بعد از عمل نیز پس از اینکه بیهوشی از بین رفت، یک مسکن تزریق کرده تا درد تسکین یافته و در صورتی که نخواهید شب را در بیمارستان بستری شوید نیاز به یک همراه دارید تا شما را به منزل ببرد.

دوران نقاهت ممکن است 14 الی 21 روز طول بکشد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی سنتی

  • در صورت احساس درد زیاد می توانید با مشورت پزشک متخصص از مسکن های مختلف استفاده کنید.
  • ممکن است تا 2 الی 3 هفته دفع مدفوع برایتان سخت ودردناک باشد. پیشنهاد ما به شما استفاده از بی حس کننده است.
  • برای جلوگیری از عفونت و تسکین درد پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.
  • مایعات (مخصوصا آب) زیاد بنوشید و از رژیم های فیبری بهره ببرید.
  • کارایی جراحی به توانایی شما در اصلاح عادات دفع مدفوع و رعایت رژیم های غذایی توصیه شده بستگی دارد.
مراقبت های بعد از عمل

مراقبت های بعد از عمل

و اما جراحی عوارضی هم ممکن است داشته باشد…

  1.  خون ریزی در قسمت مقعد
  2.  تجمع خون در زیر پوست
  3.  کم توانی در كنترل ادرار و دفع مدفوع
  4.  عفونت ناحیه ای که جراحی شده
  5.  گیر کردن مدفوع در کانال مقعد

با توجه به موارد ذکر شده درمان به وسیله لیزر هم ریسک کمتری داشته و هم دوران نقاهت سخت (مانند جراحی به روش سنتی) ندارد. لازم به ذکر است که عوارض کمتری هم نسبت به روش های دیگر دارد و درمان بیماری هموروئید با لیزر نیاز به بستری شدن و هزاران دردسر دیگر را ندارد.

منبع : سایت ncbi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
جهت مشاوره تماس بگیرید : 02188779148برای تماس کلیک کنید