دلایل بروز شقاق چیست؟

دلایل بروز شقاق چیست؟

شقاق یا فیشر یکی از بیماری های شایع نشیمنگاهی است. این بیماری با بروز ترک هایی در ناحیه مقعد به وجود می آید. در این مقاله به دیگر دلایل بروز شقاق میپردازیم. برای درمان شقاق به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دلایل بروز شقاق

بیماری شقاق پس از ترک خوردگی در ناحیه ی مقعد به وجود می آید. این ترک ها در پوست یا دیواره ی غشای مخاطی مقعد ایجاد می شوند. این بیماری شایع، در مراحل اولیه به راحتی قابل درمان است. فیشر یا ترک خوردگی در نواحی مقعد و پا رخ می دهد. شقاق مقعدی ترک خوردگی پوشش داخلی بدن یا سطوح خارجی پوست است. فیشر با برش متفاوت است. دلایل بروز بیماری شقاق عبارتند از:

  • یبوست

یبوست عامل اصلی بیماری های مقعدی است. یبوست بین افراد کم تحرک و کسانی که رژیم غذایی نامناسب دارند شایع است. دوری از مصرف غذاهای حاوی فیبر و مصرف فسفودها، حرکات رودها کند و مدفوع خشک را خشک می کند. هنگام دفع مدفوع خشک، ناحیه مقعد زخم می شود. با تکرار یبوست، ترک هایی در مقعد به وجود آمده و بیماری شقاق بروز می کند. بهتر است برای جلوگیری از بیماری یبوست، از رژیم های غذایی سالم، آب و مایعات کافی و ورزش متناسب با شرایط بدنی استفاده کنید.

  • اسهال مزمن

با دفع پی در پی مدفوع شل و آب دار، کانال مقعدی دچار آسیب شده و بیماری شقاق به وجود می آید.

  • رابطه جنسی مقعدی

سکس مقعدی یکی از دلایل بروز بیماری های مقعدی است. رابطه غیر طبیعی مقعدی، منشاء بیماری های غیرقابل جبرانی است. درجه ی مقعد همواره بسته می باشد. حین رابطه مقعدی، با فشار آوردن آلت جنسی بر دریچه مقعد، مویرگ، عضلات و اعصاب مقعدی آسیب دیده و خطرات غیر قابل جبرانی در پی دارد.

  • دریچه مقعد تنگ

افرادی که مادرزادی دریچه ی مقعد تنگی دارند، در معرض بیماری های نشیمنگاهی هستند. تنگی مقعد بر اثر ژنتیک، عوارض عمل جراحی و بزرگ شدن عضله های اطراف مقعد به وجود می آید. با تنگ بودن دریچه مقعد، دفع مدفوع به سختی انجام می شود. با دفع سخت مدفوع، مقعد دچار آسیب شده و بیماری شقاق به وجود می آید.

[one_second]
  • زایمان سخت و بارداری

با افزایش وزن و بزرگ شدن رحم به مقعد و لگن فشار زیادی وارد می شود. با وارد شدن فشار، پوست و دیواره ی مقعد آسیب دیده و بیماری های مقعدی ازجمله شقاق به وجود می آید. بهتر است در این دوران از یبوست و افزایش وزن جلوگیری کنید. حین زایمان طبیعی سخت، فشار زیادی بر مقعد به وجود آمده و عضلات مقعدی دچار آسیب های جبران ناپذیری می شوند. بهتر است برای داشتن زایمان راحت، از افزایش وزن و کم تحرکی دوری کنید. با فعالیت بدنی مناسب، زایمان طبیعی راحت و بدون خطری داشته باشید.
[/one_second] [one_second] دلایل بروز شقاق [/one_second]

  • خشک کردن مقعد با دستمال زبر

پس از شستشوی مقعد بهتر است برای جلوگیری از بیماری های عفونی و باکتریایی، ناحیه مقعدی را خشک کنید. برای خشک کردن مقعد از دستمال مخصوص توالت که بهداشتی، نرم و بدون مواد شیمیایی بودار هستند استفاده کنید. دستمال های توالت زبر، عضلات مقعدی را زخم کرده و باعث بروز بیماری شقاق می شوند.

  • خاراندن مقعد

یکی دیگر از دلایل بروز شقاق خاراندن مقعد است. احساس خارش در ناحیه ی مقعد بر اثر بیماری های پوستی، انگلی و روده ای به وجود می آید. پس از ایجاد خارش سریع تر به پزشک مراجعه کنید. با خاراندن مقعد، مویرگ ها و عضلات مقعد دچار آسیب شده و بیماری های زیادی ازجمله شقاق بروز می کند.

  • کرون روده

کرون روده بر اثر ملتهب شدن دیواره های روده به وجود می آید. پس از بروز بیماری کرون، حرکات روده نامنظم و نامرتب می شود. پس از بروز بیماری کرون بیماری یبوست و شقاق، وجود می آید.

  • بیماری های مقاربتی

پس از رابطه جنسی پرخطر حفاظت نشده، بیماری های مقاربتی به وجود آمده و مشکلات متعددی را برای بیمار به وجود می آورد. بیماری های مقاربتی یکی از دلایل بروز شقاق مقعدی است.

  • سرطان روده

یکی از بیماری های پر عارضه ی گوارشی، سرطان روده است. یکی از عوارض سرطان روده، کم تحرکی روده، یبوست و شقاق مقعدی است.

یک نظر در “دلایل بروز شقاق چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *