درمان بیماری های آنورکتال

رژیم و غذاهای مناسب بواسیر؟

غذاهای مناسب بواسیر : قطعا مواد غذایی مناسب می تواند کمک زیادی به عمل کرد بهتر دستگاه گوارش و سایر دستگاه های بدن کند،

به همین دلیل همیشه باید این موارد را در نظر داشته باشید.

متاسفانه برخی از افراد توجهی به رژیم غذایی خود نمی کنند و این تصور را دارند که تنها با مصرف دارو یا جراحی لیزر می توانند به راحتی بیماری را از بین ببرند یا از آن جلوگیری کنند.

ما در این مقاله قصد داریم تا ببینیم غذاهای مناسب بواسیر چه مواردی هستند و از آن طرف در هنگام بیماری از مصرف چه موادی باید جلوگیری کنیم!

به طور کلی بیماری بواسیر یا هموروئید به دلیل فشار بیش از اندازه به رگ های اطراف مقعد و در نتیجه تورم و التهاب به وجود می آید و به همین خاطر می بایست به سراغ مواد غذایی بروید که بتواند این عفونت و تورم را تا حد زیادی کنترل کند.

همچنین شما می توانید از موارد گفته شده برای جلوگیری از ابتلا یا بعد از لیزر استفاده کنید و این کار را حداقل باید تا 2 ماه انجام دهید که دیگر بیماری باز نگردد.

در نظر داشته باشید که خود بیماری بواسیر بر اساس محل به وجود آمدن به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود.

که هر کدام از آنها می توانند در شدت های مختلفی ظاهر شوند.

البته از نظر درمانی هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد و با کمک لیزر می توان در مدت بسیار اندک 20 دقیقه به طور کامل بیماری را درمان کرد و تنها می بایست به مدت 1 – 2 روز استراحت داشته باشید و مواردی که پزشک از نظر دارویی و غذایی به شما می گوید را رعایت کنید.

غذاهای مناسب بواسیر (حتما مصرف کنید)

استفاده از میوه‌های قرمز و کوچک

 • تمشک
 • آلوی خیس یا خشک
 • گیلاس
 • آلبالو
 • شاه‌توت
 • توت‌فرنگی
 • بلوبری و …

رعایت تمام این موارد می توانند کمک زیادی به روند بهبودی یا جلوگیری از پیدایش دوباره بیماری بکند.

این میوه ها مقدار بسیار زیادی فیبر داشته و از طرفی دیگر با خاصیت ضد التهابی که دارند، می توانند تاثیر زیادی بر کاهش تورم رگ های اطراف مقعد بگذارند.

البته برخی از این میوه دارای فلانوئید می باشد که این ماده باعث کاهش درد و خونریزی می شود و به همین خاطر است که پزشکان همیشه این قبیل میوه ها را بعد از عمل به بیماران خود پیشنهاد می دهند.

آب : این مورد را کمتر کسی جدی می گیرد و همیشه می گوییم که شما می بایست در طول روز حداقل 8 لیوان پر آب بنوشید که باعث عملکرد درست کل بدن و در نتیجه دستگاه گوارش و دفع می شود.

همچنین در فصول گرما یا مواقعی که فعالیت زیادی دارید باید حتما آب بنوشید و هیچ مایع دیگری نمی تواند جایگزین آب شود.

در نظر داشته باشید که ترکیب نشستن و فشار زیاد به همراه رژیم غذایی نامناسب، دو دلیل اصلی ابتلا به بواسیر هستند.

غذاهای نامناسب برای بواسیر (مصرف نکنید)

همانطور که مواد غذایی بالا ( غذاهای مناسب برای بواسیر ) را حتما می بایست در ژیم غذایی خود قرار دهید، مواردی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد را حتما باید حذف کنید یا تا حد امکان مصرف نکنید که مبادا مشکلی برایتان به وجود بیاید.

چربی های اشباع و گوشت قرمز

قطعا بسیاری از پزشکان به شما گفته اند که این مواد غذایی برای هر فرد در هر سنی به مقدار زیاد می تواند آسیب زا باشد و در اینجا هم از این قاعده مستثنی ن%

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. سرمدی می گوید

  سلام شما پیچ اینستا ندارید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر متاسفانه ، بزودی ایستاگراممون فعال میشه.

نظرات بسته شده است.