درمان بواسیر با غذاهای مختلف

غذاهای مناسب بواسیر

غذاهای مناسب بواسیر : قطعا مواد غذایی مناسب می تواند کمک زیادی به عمل کرد بهتر دستگاه گوارش و سایر دستگاه های بدن کند،

به همین دلیل همیشه باید این موارد را در نظر داشته باشید.

متاسفانه برخی از افراد توجهی به رژیم غذایی خود نمی کنند و این تصور را دارند که تنها با مصرف دارو یا جراحی لیزر می توانند به راحتی بیماری را از بین ببرند یا از آن جلوگیری کنند.

ما در این مقاله قصد داریم تا ببینیم غذاهای مناسب بواسیر چه مواردی هستند و از آن طرف در هنگام بیماری از مصرف چه موادی باید جلوگیری کنیم!

به طور کلی بیماری بواسیر یا هموروئید به دلیل فشار بیش از اندازه به رگ های اطراف مقعد و در نتیجه تورم و التهاب به وجود می آید و به همین خاطر می بایست به سراغ مواد غذایی بروید که بتواند این عفونت و تورم را تا حد زیادی کنترل کند.

همچنین شما می توانید از موارد گفته شده برای جلوگیری از ابتلا یا بعد از لیزر استفاده کنید و این کار را حداقل باید تا 2 ماه انجام دهید که دیگر بیماری باز نگردد.

در نظر داشته باشید که خود بیماری بواسیر بر اساس محل به وجود آمدن به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود.

که هر کدام از آنها می توانند در شدت های مختلفی ظاهر شوند.

البته از نظر درمانی هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد و با کمک لیزر می توان در مدت بسیار اندک 20 دقیقه به طور کامل بیماری را درمان کرد و تنها می بایست به مدت 1 – 2 روز استراحت داشته باشید و مواردی که پزشک از نظر دارویی و غذایی به شما می گوید را رعایت کنید.

غذاهای مناسب بواسیر (حتما مصرف کنید)

استفاده از میوه‌های قرمز و کوچک مانند: تمشک ، آلوی خیس یا خشک ، شاه‌توت و توت‌فرنگی.

رعایت تمام این موارد می توانند کمک زیادی به روند بهبودی یا جلوگیری از پیدایش دوباره بیماری بکند.

در نظر داشته باشید که ترکیب نشستن  و فشار زیاد به همراه رژیم غذایی مناسب دو دلیل اصلی البتلا به بواسیر هستند و از این رو سعی داشته باشید در طول هفته از موادی که در زیر معرفی شده اند مصرف کنید :

میوه های ریز و قرمز

از جمله این میوه ها می توانیم شات توت,آلو,گیلاس و توت فرنگی را نام ببریم که مقدار بسیار زیادی فیبر داشته و از طرفی دیگر با خاصیت ضد التهابی که دارند,می توانند تاثیر زیادی بر کاهش تورم رگ های اطراف مقعد بگذارند.

البته برخی از این میوه دارای فلانوئید می باشد که این ماده باعث کاهش باعث درد و از طرفی دیگر خونریزی می شود و به همین خاطر است که پزشکان همیشه اینجور میوه ها را بعد از عمل به بیماران خود پیشنهاد می دهند.

آب : این مورد را کمتر کسی جدی می گیرد و همیشه می گوییم که شما دوستان می بایست در طول روز حداقل 8 لیوان پر اب بنوشید که این کار باعث عملکرد درست کل بدن و در نتیجه دستگاه گوارش و دفع می شود.

همچنین در فصول گرما یا مواقعی که فعالیت زیادی دارید باید حتما آب بنوشید و هیچ مایع دیگری نمی تواند جایش را پر کند.

غذاهای نامناسب برای بواسیر (مصرف نکنید)

همانطور که مواد غذایی بالا ( غذاهای مناسب برای بواسیر ) را حتما می بایست در ژیم غذایی خود قرار دهید,مواردی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد را حتما باید حذف کنید یا تا حد امکان مصرف نکنید که مبادا مشکلی برایتان به وجود بیاید.

چربی های اشباع و گوشت قرمز

قطعا بسیاری از پزشکان به شما گفته اند که این مواد غذایی برای هر فرد در هر سنی به مقدار زیاد می تواند آسیب زا باشد و در اینجا هم از این قاعده مستثنی نیستیم.

چربی های اشباع باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های گوارشی از جمله یبوست و اسهال می شوند.

همچنین پیشنهاد می کنیم به جای مصرف روغن ها و کره های حیوانی,به سمت موارد گیاهی و کتانی بروید.

ملین ها : بله درست شنیدید! باید توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه ملین ها مانند روغن زیتون باعث برهم خوردن عملکرد دستگاه گوارش خواهد شد و بهتر است این موارد را از پزشک متخصص خود سوال کنید که با توجه به شرایط شما,پیشنهاد دهد.

غذاهای تند و فلفل ها : خوردن فلفل و در کل غذای تند باعث می شود که التهاب رگ ها بیشتر شده و از آن طرف هم بیمار درد بیشتری احساس می کند که تمام این موارد به دلیل وجود ماده ای به نام کاپسایسین می باشد.

الکل و سیگار : این دو مورد از اصلی ترین مواردی هستند که باید از مصرفشان خودداری کنید.موادی که در این دو وجود دارد باعث افزایش التهاب و اندازه رگ ها و از طرفی دیگر کاهش گردش خون در بدن می شوند.

بهتر است در طول دوره درمان تا روزی 1 – 3 نخ کاهش دهید که مشکل حادی برایتان به وجود نیاید.

لبنیات : تا حد امکان در طول دوره درمان به سمت مواد لبنی نروید که باعث افزایش حجم گاز معده و مدفوع شده و این می تواند برای بیمار بسیار آسیب زا باشد.برای مثال نفخ طولانی مدت در کنار یبوست می تواند باعث بروز یا تشدید بواسیر شود!

 

2 نظر در “غذاهای مناسب بواسیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *