درمان شقاق مقعدی با لیزر

درمان شقاق مقعدی با لیزر

از جمله بیماری های نشیمنگاهی که بسیاری از افراد در طول زنگی خود یکبار آن را تجربه خواهند کرد, شقاق یا فیشر نام دارد. این عارضه در اثر یبوست و رژیم غذایی نامناسب در افراد بروز پیدا می کند. در این مقاله قصد داریم تا درباره درمان شقاق مقعدی با لیزر و همچنین مزایای آن صحبت کنیم; پس تا پایان آن با ما همراه باشید.

شقاق مقعدی چیست؟

شقاق مقعدی چیست؟

یکی از بیماری های نشیمنگاهی که تعداد بسیار زیادی از افراد همه ساله به آن مبتلا می شوند, فیشر نام دارد. اگر بخواهیم تعریف درستی از آن ارائه دهیم باید بگوییم که شقاق نوعی زخم پوستی در لبه های داخلی مقعد بوده که به صورت ترک خوردگی در نیمه تحتانی کانال رکتوم به وجود می آید. این عارضه در هر سنی رخ خواهد داد و مختص گروه خاصی از افراد نیست. میزان شیوع شقاق در زنانی که بیش از اندازه زایمان داشته اند, بیشتر بوده و دلیل آن افزایش فشار به نواحی مقعد و ناحیه رکتوم می باشد.

علت بروز شقاق یا فیشر

فیشر به صورت یک شکاف بیضی شکل در ناحیه انتهایی رکتوم نماین می شود و چون این نواحی از حسگرهای زیادی برخوردار بوده, احساس درد و خونریزی بیشتری را برای بیمار به همراه خواهد داشت. به طور کلی شقاق بر اثر عواملی مختلفی به وجود می آید که برخی از این علت ها به طور مستقیم و برخی دیگر به صورت غیر مستقیم در بروز این بیماری تاثیر گذار هستند. در ادامه با برخی از این عوامل بیشتر آشنا می شوید که عبارتند از:

 • یبوست

اصلی ترین عامل ایجاد شقاق مقعدی, یبوست های مکرر می باشد که به علت کمبود مایعات و آب باعث کم تحرکی روده ها در دفع مدفوع می شود. افرادی که به این عارضه مبتلا هستند, باید در نظر داشته باشند که تکرار این روند باعث اجابت مزاج سخت و پاره شدن بافت های خارجی ناحیه مقعد خواهد شد.

 • کم تحرکی

افرادی که مدت زیادی را روزانه در وضعیت نشسته یا ایستاده سر می کنند, باعث ایجاد اخلال در عملکرد روده ها شده و در نتیجه زمینه بروز انواع بیماری های نشیمنگاهی مانند شقاق را ایجاد می کند.

 • اسهال طولانی مدت

اسهال طولانی مدت باعث سوزش کانال مقعد و بروز بیماری هایی مانند شقاق در آینده خواهد شد. به همین منظور اکثر پزشکان و جراحان توصیه می کنند که حتما نسبت به درمان آن سریعا اقدام کنید.

 • رابطه جنسی مقعدی

هرگونه روابط جنسی که از ناحیه مقعد صورت گیرد, می تواند آسیب جدی به بافت های این ناحیه و اسفنکتر های رکتوم برساند. در دراز مدت ادامه دادن این روند باعث ابتلا به شقاق و بی اختیاری در دفع مدفوع و گازهای معده خواهد شد.

 • زایمان و بارداری مکرر

در زایمان طبیعی به علت بالا بودن وزن نوزاد و افزایش فشار به ناحیه مقعد و لگن, زمینه بروز بیماری شقاق را در بانوان به وجود می آورد.

 • خواراندن بیش از حد ناحیه مقعدی

در بسیاری از مواقع وجود بیماری هایی مانند انگل یا حساسیت های پوستی می تواند سبب احساس خارش در نواحی مقعد شده و زمینه بروز التهاب های این نواحی را به وجود آورد. ادامه این روند باعث احساس ایجاد خونریزی در بافت های این نواحی شده و فرد با بیماری شقاق روبرو می سازد.

 • تمییز کردن بیش از حد مقعد

استفاده از دستمال زبر در تمییز کردن نواحی مقعد, باعث بروز التهاب های پوستی و بیماری هایی مانند شقاق خواهد شد. برای جلوگیری از ابتلا به این عارضه حتما از حوله یا دستمال هایی با بافت نرم و نخی استفاده کنید.

 • تنگی دریچه مقعد

تنگی عضلات مقعد منجر به خروج دشوار مدفوع از ناحیه رکتوم شده و در نتیجه فرد بیمار با خونریزی و احساس درد در دیواره های کناری مقعد روبرو خواهد شد.

 • وارد کردن ضربات شدید به مقعد

با وارد کردن ضربات سنگین به مقعد زمینه بروز شکاف یا ترک در دیواره کناری رکتوم افزایش پیدا کرده و در نتیجه باعث بروز بیماری های نشیمنگاهی مانند شقاق یا فیشر خواهد شد.

 • بیماری کرون

افرادی که سابقه ابتلا به بیماری های التهابی روده و دستگاه گوارش (کرون) را دارند, باید بسیار مراقب باشند که مبادا به بیماری هایی مانند شقاق مبتلا شوند.

 • استفاده از دستمال زبر

خشک کردن مقعد با دستمال زبر پس از دستشویی باعث ایجاد التهاب و زخم در ناحیه خارجی مقعد خواهد شد. توصیه می شود از حوله یا دستمال های نرم برای این منظور استفاده کنید.

 •  عادات تغذیه ای نامناسب

مصرف زیاد فست فود, سرخ کردنی و خوراکی های یبوست آور می تواند میزان شیوع شقاق مقعدی را در افراد افزایش داده و التهاب دیواره رکتوم را گسترش دهند. با مصرف نوشیدنی های سالم و خوراکی های ملین می توان از ابتلا به این عارضه جلوگیری کرد و یا میزان پیشرفت آن را کاهش داد.

کارآمدترین روش درمان شقاق مقعدی با لیزر

برای درمان بیماری شقاق از روش های مختلفی استفاده می شود که کاربرد هرکدام از آن ها به میزان وخامت و مزمن بودن عارضه بستگی خواهد داشت. به طور معمول افرادی که به تازگی دچار این بیماری شده اند از داروهای گیاهی و خانگی استفاده می کنند ولی بهترین روش, درمان شقاق مقعدی با لیزر می باشد که قطعی و بدون بازگشت مجدد بوده و عوارضی را برای افراد به همراه نخواهد داشت.

مزیت درمان شقاق با لیزر

مزایای درمان شقاق با لیزر

یکی از روش های نوین جراحی که حاصل پیشرفت علم و تکنولوژی در عرصه پزشکی می باشد, لیزر نام دارد که امروزه اکثر جراحی های سرپایی بدین روش انجام می شود. در ادامه با مزیت های آن بیشتر آشنا می شوید که عبارتند از:

 1. کاهش عارضه بی اختیاری مقعد در اجابت مزاج
 2. عدم انتقال بیماری های عفونی و ویروسی مانند هپاتیت
 3. کاهش زمان جراحی و افزایش ت جراح
 4. بدون نیاز به پانسمان های طولانی و بزرگ
 5. کاهش میزان خونریزی و احساس درد
 6. مشکل ساز نبودن روند درمان برای بیمار
 7. عدم بستری شدن و ترخیص بیمار 1 ساعت بعد از عمل
 8. بدون آسیب به بافت های مجاور در نواحی مقعد
 9. کاهش عوارض های خطرناک برای بیمار
 10. فعال و سرپا شدن بیمار بلافاصله بعد از عمل
 11. افزایش بهبود زخم حاصل از جراحی با لیزر
 12. دوره نقاهت کوتاه مدت نسبت به روش های دیگر جراحی
 13. بازگشت به محیط خانه و خانواده در مدت زمان کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید