لیزر بواسیر چگونه انجام می شود؟

امروزه با کمک دستگاه های لیزری و پیشرفت هایی که در زمینه پزشکی داشته ایم,بسیاری از بیماری های مقعدی یا حتی سایر بیماری ها را می توانیم در مدت کوتاهی و بدون درد و خونریزی از بین ببریم و همین موضوع باعث شده است که افراد زیادی به این روش روی بیاورند.دقت داشته باشید که لیزر انواع مختلفی دارد و از مواردی که برای بیماری های آنورکتال استفاده می شوند را نمی توانید برای چشم هک به کار ببریم.به هر حال ما قصد داریم ببینیم که لیزر بواسیر چگونه انجام می شود و آیا همانطور که بقیه افراد می گویند,بهترین روش درمان این نوع از بیماری ها (مانند بواسیر و شقاق) به حساب می آید یا نه؟ پس تا آخرین لحظه ما را همراهی کنید.

 

خب قبل از اینکه بخواهیم به سراغ بررسی روش درمان بواسیر با لیزر برویم و متوجه شویم که این تکنولوژی چطور عمل می کند,باید با خود بیماری و روش های جلوگیری و همچنین درمان خانگی (برای حالت ضعیف بیماری) اشنا شویم.البته دقت داشته باشید که در حال حاظر لیزر درمانی سریع ترین و بهترین روش موجود به حساب می آید که بیشترین سهم بازار را در اختیار دارد.

بواسیر یا هموروئید چیست؟

بواسیر,نام فارسی بیماری هموروئید است که متاسفانه همه ساله میلیون ها نفر را به خود مبتلا می کند.نکته مثبتی که در رابطه با این بیماری می توانیم بگوییم این است که روش های درمانی که وجود دارند,می توانند به طور کامل اثر کنند و دیگر نیازی به نگرانی نیست.اگر نمی دانید که بواسیر چطور ایجاد می شود,باید بگوییم که گاهی مواقع فشار زیادی بر رگ های اطراف مقعد و ناحیه تحتانی ایجاد می شود که مرور زمان باعث تورم در آنها خواهد شد و همین مورد یعنی ایجاد بواسیر! این رگ های متورم به مرور زمان یک نوع بافت زائد ایجاد می کنند که اگر به سراغ روش های درمان نروید,قطعا مشکلات بیشتری برایتان به وجود خواهد آمد و از این رو پیشنهاد می کنیم بلافاصله بعد از متوجه شدن (حضور بیماری در بدن) به یگ پزشک حاذق مراجعه کنید.

⚠️ این مورد را در نظر داشته باشید که افراد زیادی با برندهای تقلبی اقدام به فروش مواد گیاهی برای درمان قطعی بیماری بواسیر و سایر بیماری آنورکتال می کنند که هیچکدام قابل اطمینان نیستند.شاید در ابتدا این مواد اثرات خوبی داشته باشند,اما بعد از مدتی بیماری دوباره باز خواهد گشت.

اما پزشک برای اینکه بتواند روش های درمانی را بر روی بیماری پیاده کند,می بایست در ابتدا نوع بواسیر را تشخیص دهد که به دو نوع خارجی و داخلی تقسیم می شود.هر کدام از این موارد یک سری موارد مخصوص به خود را دارند که در روند بیماری و روش های تشخیص تاثیر خواهند گذاشت که در این مقاله تمام آنها را بررسی خواهیم کرد.

هموروئید داخلی

اولین نوع از هموروئید که افراد بیشتری را درگیر خود می کند,همین نوع داخلی است که متاسفانه روش های درمان خانگی به سختی روی آن جواب می دهند و از این رو بهتر است بدون وقت کشی با یک پزشک مشورت داشته باشید.البته منظور ما سخت بودن این است که شما دسترسی کافی به ناحیه بواسیری ندارید و از این رو نمی توانید به خوبی از کرم و مواد طبیعی مختلف برای از بین بردن بیماری کمک بگیرید.البته روش های درمانی که برای هر دو نوع بواسیر به کار می رند,کاملا یکسان بوده و اینطور نیست که برای بواسیر داخلی نتوان از لیزر استفاده کرد.به هر حال همانطور که از نام این بیماری پیداست,در داخل بدن یا همان ناحیه مقعدی ایجاد می شود و به همین خاطر تشخیص آن گاهی مواقع می تواند سخت باشد (برای افراد عادی).

البته علائم خود بیماری آنقدر زیاد هستند که با کمی دقت بتوانید متوجه آنها شوید.برای مثال بواسیر داخلی در اکثر مواقع با خونریزی همراه بوده که به مرور زمان شدتش افزایش پیدا کرده و تا جایی می رسد که ممکن است برای افراد کم خون خطرناک باشد.در اوایل بیماری این خون ها به شکل رگه های باریک بر روی مدفوع قابل مشاهده هستند که گاهی مواقع با سایر بیماری ها از جمله شقاق و بیماری های انگلی اشتباه گرفته می شوند.پزشکان این بیماری را بر اساس شدت و علائمی که دارد,به 4 گروه مختلف تقسیم می کنند که عبارتند از :

  1. بواسیر داخلی نوع 1 : در این حالت شدت بیماری در پایین ترین حد خود قرار دارد که تنها خونریزی اندک باعث تشخیصش می شود.البته اگر متوجه بیماری شدید,می توانید از روش های درمان خانگی برای از بین بردنش استفاده کنید.
  2. بواسیر داخلی نوع 2 : این مورد کمی شدیدتر به حساب می اید که مقدار خونریزی هم در کنارش افزایش پیدا کرده و از آن طرف یک نوع بافت زائد هم تشکیل می شود.این بافت معمولا در اثر نشستن یا فعالیت شدید دچار بیرون زدگی از مقعد خواهد شد که اگر آرام بگیرید,بعد از مدتی خودش به جای اول باز خواهد گشت و نیازی به نگرانی نیست.
  3. بواسیر داخلی نوع 3 : خب قطعا در این حالت دیگر روش های درمان خانگی پاسخگو نخواهند بود و می بایست به سراغ روش های بهتر و کمی تهاجمی تر بروید.به طور کل شما دو روش قطعی برای درمان خواهید داشت که عبارتند از لیزر و جراحی سنتی که تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.دقت داشت هباشید که بافت دچار افتادگی دیگر خود به خود به داخل باز نخواهد گشت و باید این کار را با دست انجام دهید.
  4. بواسیر داخلی نوع 4 : در مرحله آخر بیماری که قطعا شدیدترین هم می باشد,بیماری هیچ راه درمان قطعی به جز لیزر یا تیغ جراحی ندارد و تمام روش های دیگر باعث تلف شدن وقت و ادامه خونریزی ها خواهند شد.به همین خاطر است که همیشه می گوییم بلافاصله بعد از اینکه متوجه شدید بیمار هستید,بدون خجالت یا استرس به پزشک مراجعه کنید.

هموروئید خارجی

دومین نوع از هموروئید که خارج از ناحیه مقعدی تشکیل می شود و به همین خاطر به راحتی قابل تشخیص است,هموروئید خارجی نام دارد.شاید همین حالا به این فکر کنید که قطعا این نوع بواسیر با روش های درمان خارجی به راحتی قابل درمان بوده و دیگر نیازی به لیزر یا جراحی نیست,اما باید بدانید که تنها در مراحل ابتدایی بیماری می توانید این کار را انجام دهید و در غیر این صورت تنها باعث افزایش شدت بیماری خواهند شد.البته یک سری مواد هستند که کمک زیادی به کنترل بیماری و جلوگیری از افزایش شدت آن می کنند که آلوئه ورا و روغن زیتون جزو بهترین ها به حساب می آیند.نکته ای که در رابطه با این نوع بواسیر باید بگوییم این است که در اغلب مواقع با درد همراه بوده و به همین خاطر بسیاری از افراد در همان مراحل ابتدایی مجبور هستند که به پزشک مراجعه کنند تا شدیدتر نشود (البته یک سری از افراد دیگر هم مقاومت زیادی می کنند).به همین خاطر است که روش تشخیص راحتی دارد و از ان طرف با کمی دقت می توانید با چشم ناحیه مورد نظر را مشاهده کنید.

روش های جلوگیری از ابتلا به هموروئید

نکته مثبتی که در رابطه با هموروئید می توانیم به شما بگوییم این است که روش های جلوگیری از ابتلا بسیار ساده هستند و نیاز به هیچ کار سختی یا مصرف مواد خوراکی یا دارویی گران قیمتی نیست و به همین دلیل بهتر است از همین امروز تمام این موارد را در زندگی خود وارد کنید که مبادا دچار بواسیر شوید.به هر حال مهمترین روش های جلوگیری عبارتند از :

لیزر بواسیر چگونه است
  • متاسفانه با مواد غذایی بی کیفیت وفست فودهایی که وارد بازار شده اند,نرخ ابتلا به بیماری های گوارشی از جمله یبوست و اسهال تا حد زیادی افزایش پیدا کرده اند.زمانی که فردی دچار یبوست می شود,مدفوع برای خارج شدن فشار زیادی به دیواره ناحیه مقعدی وارد می کند و همین موضوع می تواند باعث تورم و در نتیجه ایجاد بواسیر و شقاق شود.
  • همانطور که گفته شد,باید تا حد امکان  می بایست از ابتلا به یبوست جلوگیری کنید.برای شروع بهتر است مصرف فیبرهای گیاهی را افزایش دهید که این کار با خوردن سبزیجات و میوه ها امکان پذیر خواهد بود.سعی کنید حداقل 3 بار در هفته از سبزیجات استفاده کنید که کمک زیادی به درست عمل کردن دستگاه  گوارش خواهند کرد.
  • در مرحله بعدی باید تا امکان در طول روز اب مصرف کنید که این مقدار برای افراد بالغ و در روز های عادی سال چیزی بین 7 الی 8 لیوان است.البته افرادی که فعالیت زیاد یا اضافه وزن دارند,باید مقدار بیشتری بنوشند.این مورد را در نظر داشته باشید که خوردن یا نوشیدن بیش از حد هر نوع مواد غذایی,می تواند آسیب زا باشد.
  • با آمدن تکنولوژی های مختلف از جمله گوشی و تبلت ها,دیگر کمتر کسی برای ورزش یا بازی به کوچه و پارک ها می رود و همین مورد باعث کاهش شدید فعالیت در سنین مختلف شده است.این مورد را در نظر داشته باشید که نشستن بیش از حد می تواند فشار زیادی به رگ های ناحیه مقعدی وارد کند و بهتر است کارمندان بعد از 1 ساعت نشستن مداوم,حداقل 5 دقیقه راه بروند تا گردش خون به حالت اولیه خود باز گردد.
  • برای درمان بیماری یبوست مواد زیادی وجود دارند که به آنها ملین گفته می شود و این موارد می توانند طبیعی یا شیمیایی باشند.اما متاسفانه بسیاری از افراد برای درمان سریع تر,در مصرف آنها زیاده روی می کنند و همین موضوع باعث می شود که نتیجه عکس دهد.
دلایل ابتلا به بواسیر

روش های درمان بواسیر 

خب در اینجا می رسیم به مهمترین بخش مقاله یعنی روش های درمان و اینکه لیزر بواسیر چگونه انجام می شود.در حال حاظر اگر بخواهیم تمام مواد و روش ها را به طور کامل برای شما عزیزان بازگو کنیم,طول مقاله بسیار زیاد خواهد شد و از این رو تصمیم داریم تا روش های اصلی را بررسی کنیم.منظور ما از اصلی روش های درمان خانگی,درمان با جراحی سنتی و لیزر می باشد.

درمان خانگی بواسیر

اولین راهی که معمولا 90% افراد به سراغش می روند,همین روش های درمان خانگی هستند که برای مراحل ابتدایی بیماری به کار می روند و در موارد شدیدتر تنها می توانید به عنوان تسکین دهنده و کنترل کننده استفاده کنید.از جمله بهترین موارد می توانیم به روغن زیتون,گیاه الوئه ورا و پمادهای تسکین دهنده درد کمک بگیرید که در داروخانه به وفور یافت می شوند.همچنین تشت اب گرم در کنار روغن های نرم کننده می توانند کمک زیادی به کاهش درد یا تورم ناحیه مورد نظر بکنند.

درمان با تیغ جراحی

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از آن کمک بگیرید,روش سنتی یعنی عمل با تیغ جراحی است که چندان پیشنهاد نمی کنیم.طول این عمل به نسبت بالا بوده و از آن طرف احتمال خطا انسانی (آسیب به عضله اسفنکتر و در نتیجه ایجاد بی اختیاری مدفوع) و عفونت وجود دارد.به همین خاطر است که دیگر کسی به سمت جراحی سنتی نمی رود و با دوره نقاحت طولانی مدتی که دارد,اشخاص برای برگشتن به زندگی عادی خود دچار مشکل خواهند و این روش درمان برای بسیاری از شاغلان جالب نیست.

لیزر بواسیر چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد,در حال حاظر بهترین روش درمان بواسیر کمک گرفتن از لیزر است که به تازگی وارد کشور شده است و هنوز خیلی از عزیزان با آن آشنایی ندارند.اما این موارد را در نظر داشته باشید که در عمل لیزر که حدود 25 دقیقه زمان می برد,فرد به هیچ عنوان درد و خونریزی نخواهد داشت و از این رو انتخاب مناسبی برای افراد کم توان یا کسانی که ترس زیادی دارند به حساب می آید.نکته مثبت دیگر هم این است که به هیچ عنوان از مواد بیهوشی برای این کار استفاده نمی شود و به همین دلیل تمام افراد می توانند لیزر کنند (متاسفانه برخی از افراد به داروهای بیهوشی حساسیت شدید دارند).

اما یکی از مواردی که بسیاری از افراد به همین خاطر علاقه زیادی به لیزر دارند این است که دوره نقاهت ندارد و فرد روز بعد می تواند کارهای روزمره اش را انجام دهد و تنها می بایست یک سری نکات ساده را رعایت کند که دچار مشکل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *