طب سنتی و درمان گیاهی بواسیر

طب سنتی و درمان گیاهی بواسیر

در این مقاله علل بروز یبوست و بواسیر بررسی میشود و در نهایت برای درمان گیاهی بواسیر پیشنهاداتی داده میشود.

بیماری بواسیر یکی از شایع ترین بیماری های زندگی های امروزی است. عدم تحرک، رژیم غذایی نامناسب و وراثت از علت های اصلی این بیماری است. یبوست که مادر همه ی بیماری ها نام دارد، یکی از شایع ترین علت های بروز بیماری بواسیر است.

یبوست

اکثر کسانی که بیماری یبوست دارند از بیماری شان اطلاع ندارند. برخی از افراد بر این باورند که روزی 1 بار دفع مدفوع یا 1 بار در 24 ساعت، دفع مدفوع طبیعی و خوب است. مواد غذایی دارای هضم و دفع متفاوت هستند. به طور مثال سیب زمینی آب پز 2 الی 3 ساعت در بدن هضم شده و دفع می شود.

اگر دفع سیب زمینی بیشتر از این زمان باشد، این ماده غذایی در روده آبش را از دست داده و به صورت مدفوع خشک با خونریزی دفع می شود. با طولانی شدن دفع این ماده غذایی، در روده سم تولید می شود و با وارد شدن به خون ایجاد  مسمویت می کند.

بواسیر (هموروئید)

در ناحیه مقعد یک سری سیاه رگ ها وجود دارند که دفع مدفوع را کنترل می کنند. بر اثر آسیب دیدن این سیاه رگ ها، بیماری بواسیر به وجود می آید. علائم بیماری بواسیر عبارتند از درد شدید موقع دفع مدفوع در ناحیه مقعد، عدم کنترل مدفوع، تورم ناحیه مقعد و اطرافش، وجود درد، خونریزی و خارش در ناحیه مقعد، دفع نامنظم مدفوع، مدفوع خونی، دفع ترشح بلغمی پس از اجابت مزاج و توده های بیرون زده از مقعد. با مشاهده هر یک از این علائم هر چه سریعتر به درمان بیماری بواسیر بپردازید.

طب سنتی و درمان گیاهی بواسیر

بهترین درمان بیماری ها اصلاح رژیم غذایی است. با اصلاح رژیم غذایی تان و با داشتن تغذیه مناسب می توانید این بیماری بواسیر را مهار کنید. استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر یکی از بهترین روش های درمانی این بیماری است. فیبر برای دستگاه گوارش بدن مفید است. استفاده از میوه ها، سبزی جات، گیاهانی مانند تخم کتان و اسفرزه در کنار مواد غذایی مصرفی روزانه تان، فیبر بدن را که از بیماری بواسیر جلوگیری می کند را تأمین می کند.

توالت فرنگی

هنگام استفاده از توالت ایرانی بیشتر به مقعد فشار می آید. وارد شدن فشار به مقعد بیماری بواسیر را تشدید می کند.

نشستن در آب گرم

برای بهبود بیماری بواسیر روزانه 2 الی 3 بار به مدت 10 دقیقه در آب گرم بنشینید.

کوکوی تره

کوکوی تره در درمان بواسیر تأثیر زیادی دارد. در تهیه ی این غذا از نمک استفاده نکنید. برای تهیه این کوکو از روغن های گیاهی و سالم زیتون و کنجد استفاده کنید. از تخم مرغ کمتری برای تهیه کوکو استفاده کنید.

کدوحلوایی

مصرف کدوحلوایی پس از نهار و شام یکی از بهترین گزینه های درمانی بواسیر است. اگر کدوحلوایی را با پوست میل کنید، در درمان بیماری بواسیر بیشتر اثر می کند.

درمان گیاهی بواسیر با بابونه

دم کرده گیاه بابونه برای تسکین درد بیماری و التیام زخم های بواسیر مفید است.

درمان گیاهی بواسیر با بومادران

2 قاشق گل بومادران را با 2 قاشق بابونه مخلوط کنید. مخلوط گیاه را به 1 لیتر آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید 1 دقیقه بجوشد. پس از گذشت 1 ساعت و دم کشیدن آب را صاف کنید. آب صاف شده را در ظرف تمیزی ریخته و روزی دو بار در آن بنشینید.

خاکشیر

خاکشیر در علم طب سنتی برای درمان گیاهی بواسیر نقش به سزایی دارد. سعی کنید روزانه 2 قاشق خاکشیر را در 1 لیوان آب ریخته و پس از 15 دقیقه، کمی عسل به مخلوط آب و خاکشیر اضافه کنید. هر روز ناشتا از این معجون میل کنید. پس از میل کردن خاکشیر 45 دقیقه چیزی نخورید.

درمان گیاهی بواسیر با اسفرزه

اسفرزه در حرکت روده و دفع مدفوع نقش به سزایی دارد. اسفرزه به درمان بیماری یبوست و بواسیر کمک می کند. قبل از خوردن وعده های غذایی 1 قاشق اسفرزه را در 1 لیوان آب گرم مخلوط کرده و میل کنید.

مالت جو

قبل از هر وعده غذایی پودر یا عصاره مالت جو را به 1 لیوان آب یا شیر اضافه کرده و میل کنید.

درمان گیاهی بواسیر با انجیر

استفاده از انجیر و شربتش یکی از قدیمی ترین روش های درمانی بیماری یبوست و بواسیر است.

درمان گیاهی بواسیر با روغن تره

برای درمان هموروئید، به خصوص بواسیر خارجی که در مقالات قبلی این نوع بواسیر را برایتان توضیح داده ایم، روغن تره بهترین گزینه است. پس از هر بار اجابت مزاج مقعد را بشویید و خشک کنید. سپس پنبه را به روغن تره آغشته کرده و به زخم های مقعد بمالید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *