بیماری بواسیر یکی از شایع ترین های دنیا به حساب می آید و بیش از 40% افراد دنیا در طول زندگی خودشان به آن مبتلا می شوند و خوشخبتانه در کشور ایران این اعداد به نسبت کمتر است.اما باید بدانید که هموروئید گاهی می تواند خطرناک باشد و به همین دلیل هر گاه متوجه این موضوع شدید می بایست سریعا به پزشک مراجعه کنید تا از پیشرفتش جلوگیری شود.

درمان بیماری های نشیمنگاه

در اطراف ناحیع مقعد ووریدهای زیادی وجود دارند که نقش مهمی در دفع دارند و در بیماری بواسیر این رگ ها دچار تورم می شوند.ما می خواهیم در این مقاله به بررسی بیماری و عمل هموروئید بپردازیم و ببینیم که چطور باید انجام شود و چقدر هزینه دارد.

بیماری بواسیر چیست

به طور کلی به متورم شدن رگ های راست روده و ناحیه مقعدی بواسیر یا هموروئید گفته می شود که در دو نوع بواسیر داخلی و بواسیر خارجی ظاهر خواهد شد.این بیماری بسیار شبیه به واریس عمل می کند,با این تفاوت در در انتهای رکتوم رخ می دهد و در نوع داخلی آن بیماری درد احساس نمی کند اما خونریزی خواهد داشت.اما نوع خارجی بواسیر معمولا با درد همراه بوده و خونریزی ندارد.

هموروئید یکی از شایع ترین بیماری های مقعدی می باشد که در مراحل ابتدایی معمولا خودش از بین می رود,اما برای تسریع درمان یا جلوگیری از پیشروی بهتر است از روش های درمان خانگی کمک بگیرید.البته روش های زیادی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد که در ادامه مقاله همه را بررسی خواهیم کرد.

علائم بواسیر/هموروئید

همانطور که گفته شد بواسیر در نوع مختلف وجود دارد که هر کدام یک سری علائم یا ویژگی هایی دارند و به همین خاطر قبل از هر کاری شما باید متوجه شوید که کدام نوع را دارید.

 

علائم بواسیر داخلی

بواسیر داخلی در داخل رکتوم قرار دارد و به همین خاطر کمتر پیش می آید که بتوان آن را دید یا احساس کرد و نکته دیگر هم این است که عصب های کمی دارد و به همین خاطر بیمار معمولا دردی متوجه نخواهد شد.از مهمترین علائم بواسیر داخلی می توان موارد زیر را نام برد :

 • خون بر روی مدفوع.
 • گاهی ممکن است بعد از عمل دفع یک بافت صورتی رنگ در ناحیه مقعدی ببینید (صورتی رنگ) که خود به خود به بالا بر می گردد.
 • دردی احساس نخواهید کرد.

علائم بواسیر خارجی

بواسیر خارجی دقیقا در کنار مقعد به وجود می آید که اعصاب درد زیادی دارد و به همین خاطر بیمار به مرور زمان درد بیشتری را حس می کند.از مهمترین علائم بواسیر خارجی می توانیم موارد زیر را در نظر داشته باشیم :

 • درد
 • گاهی مواقع خونریزی خفیف
 • خارش
 • تورم و قرمزی
 • بواسیر ترومبوز دار

ممکن است یک بواسیر در خود لخته خون داشته باشد که آن را به رنگ بنفش یا قرمز در خواهد آورد و به این نوع بواسیر,بواسیر ترومبوز دار گفته می شود.که خود همین بواسیر ممکن است باعث درد یا خونریزی های شدید شود.

دلایل ابتلا به بواسیر

اگر پدر یا مادرتان قبلا به این بیماری دچار شده اند,احتمال اینکه شما هم مبتلا شوید بیشتر است و به همین خاطر باید به فکر پیشگیری باشید.فشار آوردن به راست روده (قسمت پایینی) می تواند بر شدت جریان خون و در نتیجه تورم رگ ها تاثیر بگذارد که ممکن است به یکی از دلایل زیر اتفاق بیافتد.

 • فعالیت بسیار زیادی بعد از غذا خوردن.
 • بلند کردن یا هل دادن اجسام سنگینی که خارج از توان بدنی است.
 • اضافه وزن طولانی مدت.
 • عدم مصرف فیبر کافی که بیشتر در سبزیجات و میوه جات یافت می شود.
 • رابطه جنسی از طریق مقعد.
 • برای مدت زیادی نشستن یا ایستادن.
 • عدم درمان بیماری های گوارشی مانند یبوست و اسهال.

نکته دیگر اینکه عطسه,سرفه یا حتی استفراغ هم می تواند باعث افزایش شدت این بیماری شود,چرا که فشار زیادی را به بدن و در نتیجه رگ ها وارد می کند.

روش تشخیص بواسیر/هموروئید

زمانی که به پزشک مراجعه می کنید,درباره سابقه پزشکی و علائمی که دارید از شما سوال خواهد کرد  با توجه به موارد جمع آوری شده یک سیکل درمان برایتان در نظر خواهد گرفت.برای معاینه دو مرحله در نظر گرفته می شود :

 1. معاینه خارجی – بدنی : پزشک مقعد و راست روده را به شکل کامل بررسی خواهد کرد یا علائمی از تورم,قرمزی یا خونریزی پیدا کند.
 2. معاینه داخلی – رکتال : در این مرحله پزشک با کمک دستکش و روغن نرم کننده اقدام به بررسی عضلات داخلی مقعد می کند تا توده یا حساسیتی پیدا کند.

برای تشخیص بواسیر داخلی یا اینکه تشخیص 100% ممن است پزشک یک سری آزمایشات یا کارهای اضافه را برای شما در نظر بگیرد,از جمله :

 • آندوسکوپی : در این روش یک لوله بسیار باریک به نام آندوسکوپ وارد مقعد می شود تا بتوان با کمک آن به طور واضح تر ناحیه داخلی را بررسی کرد.
 • سیگموئیدوسکوپی : با یک لوله قابل انعطاف به نام سیگموئیدوسکوپ جوارح داخلی روده بزرگ تحتانی را بررسی می کنند و همچنین کمی از بافت تخریب شده را برای آزمایش بیرون می آورند.
 • کولونوسکوپی : که این هم شباهت زیادی به دو مورد بالا دارد و تنها طولش بیشتر بوده و می تواند مقدار بیشتری در طول روده حرکت کند.

روش های درمان بواسیر

همانطور که گفته شد در بواسیر خفیف علائم خودشان به مرور زمان از بین می روند و تنها برای جلوگیری از پیشرفت یا آسیب های بیشتر می بایست یک سری نکات را رعایت کنید.برای درمان هموروئید معمولا چند مرحله وجود دارد.

درمان خانگی بواسیر

اگر قبلا مقدار زیادی فست فود یا غذاهای پر چرب مصرف می کنید,پس بهتر است تجدید نظر کنید و اگر رژیم غذایی درستی انتخاب کنید در مدت 2 الی 9 روز بیماری از بین خواهد رفت (موارد خفیف).سعی کنید از فیبرهای طبیعی استفاده کنید که سبزیجات و میوه ها بهترین راه برای جبران این کمبود هستند.همچنین بعد از خوردن غذا به هیچ عنوان حرکت زیادی نکنید و همیشه از بعد از غذا آب مصرف کنید تا گوارش راحت تر شود.

خوابیدن در وان آب گرم به مدت 20 دقیقه در روز می تواند کمک زیادی به تسکین و رفع بیماری بواسیر کند و در کنار آن از بسته های یخی که در داروخانه موجود است کمک بگیرید.در مرحله بعد می توانید از داروها و کرم های مختلف که نیاز به نسخه ندارند کمک بگیرید و تنها کافیست به داروخانه رفته و از پزشک آنجا سوال کنید.آخرین مرحله عمل بواسیر می باشد که با لیزر انجام می شود و در کل حدود 20 دقیقه زمانبر خواهد بود.

عمل بواسیر

اگر سایر روش های درمان که در بالا گفتیم برای شما اثری نداشته اند و توده بواسیر بزرگ و درد آور شده,می بایست به سراغ عمل بواسیر بروید که بسیار راحت و بدون درد می باشد.برای عمل هموروئید روش های مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها استفاده از لیزر و مواد شیمیایی می باشد که لیزر بواسیر سریع ترین و کم دردترین روش ممکن است که به تازگی پایه گذاری شده.

عمل بواسیر

در نوع لیزری,بیماری تنها یک بی حسی موضعی دریافت می کند و در طی این 20 دقیقه هیچ دردی احساس نخواهد کرد و بعد از آن هم می بایست به مدت چند دقیقه بر روی تخت استراحت کند و در آخر می تواند به زندگی عادی خود برگردد.البته تمام این مواردی که گفته شد در آنورکتال رعایت می شوند و ما با کادری مجرب آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستیم.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم 

بواسیر به ندرت باعث مشکلات جدی خواهد شد,اما اگر مشکلتان در مدت یک هفته رفع نشد بهتر است برای درمان های دارویی یا لیزری با یک پزشک مشورت داشته باشید.البته اگر بیماری عود کرده باشد شما نیاز به عمل بواسیر خواهید داشت.

عمل بواسیر یا همان هموروئید چقدر هزینه خواهد داشت؟

بسیاری از افراد این سوال را در بخش نظرات سایت یا صفحات اجتماعی ما می پرسند و باید بگوییم که برای گرفتن دقیق هزینه می بایست نوع و شدن بیماری بیماری بررسی شود و برای این کار بهتر است با شماره های داخل سایت تماس بگیرید تا مشاوره کاملی داشته باشید.

4 نظر در “عمل بواسیر | عمل هموروئید + هزینه و تصاویر

 1. انا می گوید :

  با سلام نوع لیزری که استفاده میشه چی هست که فقط با بی حسی موضعی بدون بیهوشی و بدون نخاعی انجام میشه؟ و اینکه آیا فقط تهران داره این لیزر رو؟ چون مشهد هم لیزر داره ولی میگن با بیهوشی یا بی حسی نخاعی انجام میشه…
  تفاوت این دو نوع لیزر چی هست؟

  • ادمین می گوید :

   درود بر شما.نوع لیزر از CO2 هستش و به هیچ عنوان از بیهوشی استفاده نمیشه و تنها بی حسی موضعی به کار گرفته میشه.
   متاسفانه ما دقیق نمی دونیم که کلینیک های مشهد از چه نوع لیزری استفاده می کنند ولی در کل اغلب این خدمات در شهر تهران انجام میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *