درمان فیستول

انواع روش های درمان فیستول

فیستول یکی از بیماری های رایج مقعدی است. فیستول پس از ایجاد عفونت در ناحیه مقعدی به وجود می آید. پس از انباشته شدن چرک، کانال فیستول به وجود می آید. کانال فیستول با پیشرفت بیماری، از پوست بیرون می زند. این بیماری بین اشخاصی که دچار آبسه های مقعدی پی در پی می شوند، شایع تر است. در ٥٠ درصد موارد به دنبال درمان آبسه مقعدی ، فرد دچار فیستول می گردد. چرک و مدفوع با پیشرفت بیماری، از داخل کانال فیستول عبور کرده و به سطح پوست می رسند. عفونت فیستول می تواند به کل بدن سرایت کند. با توجه به پیشرفت بیماری، بهتر است با مشورت پزشک یکی از روش های درمانی را انتخاب کنید. انواع روش های درمان فیستول عبارتند از:

در این مطلب با ما همراه باشید تا از چند و چون علائم و درمان فیستول آگاه شوید.خواهیم دید که چگونه می توان با جدیدترین متدهای درمان، بدون درد، خون ریزی و دوره نقاهت، در مدت زمان کوتاهی بیماری خود را به صورت کامل و بدون برگشت از بین ببرید.

درمان فیستول مقعدی به روش خانگی

درمان گیاهی و خانگی فیستول برای مراحل اولیه و جلوگیری از پیشرفت بیماری مفید است. با پیشرفت بیماری این روش درمانی مؤثر نمی باشد. قبل از استفاده از این روش بهتر است با پزشک مشورت کنید. گیاهان سنتی مورد استفاده برای درمان فیستول عبارتند از:

 • حمام آب گرم نشیمنگاهی
 • زردچوبه
 • زنجبیل
 • پونه کوهی
 • عسل
 • گریپ فروت
 • میخک
 • درخت چای
 • سیر و پیاز

درمان خانگی فیستول

درمان فیستول با دارو

درمان های دارویی برای رفع بیماری ها، بدون خطر و کم هزینه است. برای درمان فیستول مقعدی درمان داروئی وجود ندارد. برای درمان قعطی و از بین بردن بیماری، روش جراحی و لیزر مناسب است. در این بیماری برای کاهش درد، التهاب و عفونت، داروهای مسکن فاقد کدئین و آنتی بیوتیک ها تجویز می شود.

درمان فیستول با دارو

درمان فیستول با جراحی

جراحی با چاقو و بخیه زدن، از روش های سنتی برای درمان فیستول است. روش های جراحی فیستول با روش سنتی جراحی عبارتند از:

 • فیستولوتومی: در این روش جراحی با ایجاد برش باز در طول فیستول، قسمت های آسیب دیده ترمیم می شود.
 • استن: این روش برای درمان بیماری فیستول پیشرفته و پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش قبل از عمل جراحی، برای تخلیه عفونت از داخل فیستول، از لوله باریک مخصوص تخلیه استفاده می شود. لوله مخصوص تخلیه عفونت، در این روش 6 الی 12 روز داخل فیستول قرار می گیرد. پس از تخلیه عفونت اگر نیازی به جراحی باشد، بیمار جراحی می شود. این روش برای رفع خطر بی اختیاری مدفوع و گاز روده، مناسب است.
 • فلپ آدوانسمنت: برای ترمیم فیستول، قسمتی از بافت پوست اطراف مقعد برداشته شده و فیستول درمان می شود. این روش، برای بیمارانی که بیماری کرون دارند مناسب نیست. این روش برای بیمارانی که در معرض بی اختیاری مدفوع و گاز روده قرار دارند مناسب است.
 • پلاگین بیولوژیکی: این روش کم خطرترین روش جراحی، برای درمان فیستول است. در این جراحی از مخاط روده، برای جلوگیری از باز شدن داخلی فیستول مقعد استفاده می شود. بافت مخروطی توسط بخیه به سر داخلی فیستول مقعد وصل می شود. با رشد بافت جدید اطراف پلاگین، فیستول درمان می شود. پس از جراحی، بیمار می بایست 24 ساعت در بیمارستان بستری شود. عوارض این عمل عبارتند از:
 1. احساس درد
 2. آبسه
 3. جابه جایی پلاگین

درمان فیستول با لیزر

لیزر یک از بهترین روش های درمان فیستول است. لیزر درمانی یکی از مؤثرترین، کم هزینه و بی خطرترین روش های درمانی بیماری های مقعدی است. در این روش درمانی از بی حسی موضعی استفاده می شود. در صورتی که بیمار مشکلات عمومی نداشته باشد، می تواند بلافاصله پس از درمان با لیزر، از بیمارستان مرخص شود. دوره نقاهت، درد، خونریزی و عوارض این درمان نسبت به جراحی های سنتی بسیار کم است. پس از برش ناحیه درمانی با لیزر، جریان خون را منعقد کرده و با وضوح بیشتر ریشه و شاخه های جانبی فیستول را می سوزانند. این روش درمانی بی عیب و کم عارضه است. احتمال برگشت بیماری در این روش درمانی، وجود ندارد. پس از لیزر درمانی برای تسکین درد از مسکن های فاقد کدئین می توانید استفاده کنید.

از لیزر برای درمان بواسیر، درمان فیشر، درمان کیست مویی و … نیز استفاده میشود.

درمان فیستول با جراحی

پس از لیزر درمانی فیستول، می بایست نکات زیر را رعایت کنید.

 • جلوگیری از یبوست با رژیم غذایی فیبردار و تحرک مناسب شرایط بدنی
 • نوشیدن آب و مایعات کافی
 • دوری از مصرف غذاهای فسفودی و سرخ شده
 • رعایت بهداشت ناحیه مقعد و خشک کردن مقعد پس از شستشو با دستمال توالت نرم بدون عطر
 • حمام نشیمنگاهی 3 بار به مدت 20 دقیقه
 • پرهیز رابطه جنسی مقعدی
 • پرهیز از استعمالدخانیات و مشروبات الکلی

نکته مھم در درمان فیستول آن است که درمان داروئی به کمک آنتی بیوتیک و غیره ھیچ جایگاھی نداشته و تنھا درمان موثر انجام جراحی با لیزر یا بصورت سنتی می باشد.

درمان به روش جراحی (فیستولوتومی) روشی است که جھت انجام آن، سوراخ خارجی و داخلی (اولیه) باعبور پراب (میله فلزی نازک و قابل انعطاف و نرم) و با استفاده از آب اکسیژنه و بلدومتیلن رقیق باید پیدا شوند و مجرا یا مجاری unroffed فیستول باید بطور کامل مشخص شوند.

مجرا در تمامی طول آن بازمی شود، بطوریکه فیستول به شکل یک زخم باز درآید. باید مطمئن شد که زخم حاصل از عمق به سطح بطور خود به خود ترمیم می شود.

در تمام روش ھای درمانی اعم از جراحی معمولی و یا لیزر بسته به طول و عمق فیستول، ٥ تا ١٠ درصد احتمال عود وجود دارد.

علائم فیستول

علامت اصلی فیستول، ترشح چرکی طولانی مدت از یک سوراخ و گاھی چند سوراخ از اطراف مخرج می باشد. بنا به تعریف، یک فیستول باید حداقل ٢ دھانه داشته باشد که بوسیله یک مجرای توخالی به یکدیگر متصل می شوند.

اغلب فیستول ھای مخرج از غدد مترشح مستقر در کانال مخرج منشا می گیرند. این غدد ابتدا عفونی (muccos) می شوند و سپس عفونت به آبسه منجر می شود و زمانیکه آبسه باز یا پاره شود فیستول پدید می آید که ممکن است زیر پوستی- زیر مخاطی- داخل عضلانی و یا زیر عضلانی باشد.

فیستول می تواند قدامی یا خلفی و یا منفرد یا مرکب یا نعل اسبی باشد.

شکایت اصلی بیماران معمولا ترشح مداوم یا متناوب است.

معمولا سابقه آبسه عود کننده که خودبخود یا با جراحی تخلیه شده است وجود دارد.

گاھی یک برجستگی که از آن چرک خارج می شود یا بھبود یافته دیده می شود.

مجرای فیستول مانند طنابی لمس می شود و مسیر آن در مجاورت اسفنکتر و سوراخ اولیه قابل لمس است.

آیا فیستول خطرناک است؟

فیستول ھایی که به مدت طولانی عفونی و بدون درمان مانده اند می توانند سبب عفونت ھای منتشر بشوند.

درموارد زیادی سرطان (کارسینوم) در فیستول ھای مزمن و درمان نشده گزارش شده است و درمان موثر فیستول در واقع پیشگیری از این واقعه است.

مشاوره از آنورکتال

آیا شما هم به یکی از بیماری های نشیمنگاهی نظیر بواسیر ، شقاق مقعدی ، فیستول یا کیست مویی شده اید ؟ بدون خجالت و بدون ترس همین حالا با ما تماس بگیرید .

هدف اصلی آنورکتال درمان قطعی بیماری های نشیمنگاهی و رضایت کامل بیمار میباشد. تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت اماده خدمت رسانی هستند.

برای گرفتتن وقت مشاوره یا وقت ویزیت برای درمان بیماری با شمارهای ۰۲۱۸۸۰۶۵۹۴۲ , ۰۲۱۸۸۲۱۶۳۴۰ و یا شماره موبایل: ۰۹۱۲۰۹۹۷۱۳۲ تماس بگیرید . متخصصان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستند .

10 نظر در “درمان فیستول

   • اسماعیل می گوید :

    ببخشید با عمل سنتی فیستول چند روز باید بخوابم؟ من کارگرم و احتمال داره بیرونم کنن اگه بیشتر از ۵ تا ۶ روز نرم سر کار
    ۳ عدد دارم و واقعا دارم عذاب میکشم به خاطرش کل بدنم فلج شده با همین سه فیستول و بدنم کامل خونش عفونتی شده

 1. مجید اعظمی می گوید :

  سلام دکتر ببخشید داخل فیستول من نخ گره دار گذاشتن و گفتن بچرخونم ولی من نمیتونم تا کمی تکون میدم اشکم در میاد انقدر درد میکنه خواهش میکنم راهنماییم کنید چی کار کنم؟

 2. محمد می گوید :

  سلام من فسیتول عمل کردم یک هفته ای میشه گذشته از عمل الان دو روزی هست احساس درد سوزش دارم چه کنم؟ و اینکه بافت گوشتی کامل دیده میشه این مشکلی نیست؟ و اینکه چیکار کنم سریع ناحیه جراحی بهبود پیدا کنه؟

 3. من می گوید :

  سلام من حدودا سه سال پیش عمل فیستول انجام دادم خیلی عمیق بود و برش زیادی داشتم زخمم به مرور خوب شد اما تا به الان کامل بسته نشده باید چکار کنم؟

  اگر امکانش هست جواب ایمیل بشه برام

 4. آرین می گوید :

  سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید من دچار فیستول نعل اسبی شدم که با جراحی در دو دهانه اون نخ قرار دادن و الان موقع اجابت مزاج خیلی درد دارم
  میخواستم بپرسم تقریبا چه مدت دیگه این نخ ها باید باشن و اینکه چطوری باید اینا رو دربیارم؟
  مرسی

 5. احسان می گوید :

  سلام من تا حالا ۱۲بار جراحی کردم اما باز مکرر ایجاد آبسه میشم و خیل دردناک وخارش شدید هم دارم ام آری گرفتم ۶ سانتی متر داخل مقعد چکار نکنم خسته شدم لطفا کمک کنید

 6. حجت می گوید :

  باسلام ایا جراحی فیستول پری انال بعد ستون گزاری منجر به بی اختیاری مدفوع یا باد میشود و در صد ان چقدر می باشد اگر جراحی نکنیم چه اتفاقی خواهد افتاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید