پشتیبانی تلگرام
هموروئید

انواع روش های درمان بواسیر یا هموروئید

کلینیک آنورکتال سعی دارد تا با آموزش صحیح قبل از مراجعه بیماران به این مرکز ، ایشان را از تمامی جهات مطلع نماید. ما در این قسمت شما را با جدیدترین متدهای درمان بواسیر آشنا کرده و پیشنهادی خواهیم داد که بدون درد ، خون ریزی و دوره نقاهت در مدت زمان کوتاهی بیماری خود را به صورت کامل و بدون برگشت از بین ببرید.

در ادامه شما را با راه حل درمانی جدیدی آشنا خواهیم کرد که انجام درمان بواسیر را بدون درد و خون ریزی ممکن خواهد ساخت، با ما همراه باشید.

بیماری بواسیر چیست؟!

بیماری بواسیر به تورم و التهاب در رگ ها و مویرگ های خروجی دستگاه گوارش (مقعد) گفته می شود. به عبارتی دیگر قسمت انتهایی مقعد دارای مویرگ هایی است که وظیفه دارند تا از کانال مقعد مراقبت کنند. در مواقعی که مدفوع به صورت خشک بوده این مویرگ ها پاره شده و دچار التهاب می شوند.

در نتیجه کشیدگی دیواره های سیاهرگ ها و در نتیجه کاهش توان انقباضی عمل پمپاژ خون به سمت نواجی بالاتر با مشکل مواجه شده و در نتیجه آن التهاب و تورم داخل رگ ها ایجاد می گردد. با تورم این رگ ها در دهانه مقعد درد غیر قابل تحملی برای فرد حاصل می گردد که در اصطلاح به آن بیماری بواسیر گفته می شود.

درجه بندی بواسیر بر اساس شدت

 • بواسیر درجه ١ : سیاھرگھای گشاد شده اند ولی ھرگز از مخرج خارج نمی شوند و تنھا علامت آنھا خونریزی است.
 • بواسیر درجه ٢ : سیاھرگھای گشاد شده در زمان دفع از مخرج خارج می شوند لیکن با پایان اجابت مزاج خودبخود به داخل مخرج بازگشت می کنند.
 • بواسیر درجه ٣ : توده ھای بواسیری با دفع مخرج خارج می شوند ولی خودبخود به داخل مخرج باز نمی گردند بلکه با کمک دست به داخل مخرج بازگردانده می شوند.
 • بواسیر درجه ٤ : توده ھای بواسیری حتی به کمک دست به داخل مخرج بر نمی گردند و ھمیشه در بیرون از مخرج وجود دارند.

بدیهی است که بدترین نوع بیماری نوع درجه 4 بوده که معمولا تورم های بالایی دارند.

راه های کاهش و تسکین درد (موقتی)

استفاده از حمام آب گرم : پیشنهاد می گردد روزانه 2 الی 3 بار ، به مدت 15 دقیقه در وان آب گرم بنشینید. همچنین می توانید ناحیه ی متورم را با استفاده از صابون بشویید. دقت کنید که به ناحیه متورم شده فشار نیاورید.

استفاده از پماد: كرم های گیاهی حاوی نارون كوهی می تواند به صورت مقطعی باعث کاهش درد و خارج در ناحیه متورم شده گردد

استفاده از یخ : قرار دادن یخ و یا کمپرس سرد بر روی ناحیه ی متورم شده می تواند باعث کاهش درد

را ه های درمان بواسیر یا هموروئید

راه اول: درمان بواسیر از طریق درمان داروئی (کنسرواتیو و غیر جراحی)

در بواسیر درجه ١ که تنھا علامت آن خونریزی در زمان دفع است و در نوع درجه ٢ اقدامات کنسرواتیو و غیر جراحی را می توان استفاده نمود. از جمله این موارد افزودن فیبر غذای ملین و پرھیز از فشار آوردن به هنگام عمل دفع به همراه استفاده از لگن آب گرم است. از جمله داروهایی که برای درمان بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد.

Anucort-HC rectal تجویزی ، lidocaine topical تجویزی/ بدون نسخه ، Analpram-HC rectal تجویزی ، Preparation H rectal بدون نسخه ، RectiCare topical بدون نسخه ، Caladryl topical بدون نسخه ، pramoxine topical بدون نسخه ، داروی روهمورین بدون نسخه

لازم به ذکر است که توصیه اکید می شود که از این داروها حتما پس از مشورت با پزشک متخصص استفاده کنید.

همچنین اکیدا توضیه می گردد که از درمان با استفاده از لیزر استفاده کنید ، چرا که عموما راه حل های دارویی تنها علائم بیماری را کاهش داده و درمان قطعی برای بیماری نیستند.

راه دوم: درمان بواسیر از طریق پمادھای ضد ھموروئید

پماد دارویی هیدروکورتیزون کورتیکواستروئید ، پماد نیتروگلیسیرین ، پماد مشک ، پماد لیدوکایین ، پماد اپیروئید ، پماد و لوسیون پراموکسین ، پماد آنتی هموروئید ، پماد ام جی

البته لازم به ذکر است که ھمگی این پمادها در درمان بواسیر بیفایده اند و استفاده از آنھا غیر ضروری است. این پماد ها عموما نقش کاهش درد و التهاب به صورت موضعی را دارند و راه حل نهایی برای درمان بیماری بواسیر نیستند.

بهترین راه درمان بواسیر چیست؟ کدام راه را انتخاب کنید؟
به طور حتم راه حلی که کمتری اذیت و ناراحتی را برای بیمار داشته باشد بهترین راه درمان خواهد بود.
پیشنهاد میکنیم حتما محاسن راه حل سوم ، یعنی درمان بیماری هموروئید با لیزر را مطالعه کنید

راه سوم: درمان بواسیر از طریق لیزر درمانی

یک درمان مطبی مناسب و سرپایی برای ھموروئید ھای درجه ١و ٢ کوچک می باشد. جراحی با لیزر راه حل نوینی است که امروزه مورد توجه پزشکان و به خصوص بیماران قرار گرفته است. از جمله نکات مثبت این نوع جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انجام عمل جراحی بدون بیهوشی
 • جراحی بدون درد و خون ریزی
 • زمان کوتاه عمل جراحی
 • عدم نیاز به پانسمان و نگهداری پس از عمل
 • عدم نیاز به بستری شدن پس از عمل جراحی
 • سوزاندن ریشه بواسیر به منظور جلوگیری از رویش مجدد

درمان بواسیر با لیزر

لازم به ذکر است که این شیوه درمانی به دلیل مزایای فراوان برای مواردی همچون درمان کیست مویی ، درمان فیستول و مجموعه بیماری های انورکتال مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان بیماری هموروئید با استفاده از لیزر بهترین راه حلی است که برای این بیماری می توان پیشنهاد نمود. کمترین میزان ناراحتی برای بیمار به همراه طول دوره نقاهت نزدیک به صفر! مزیتی است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

راه چهارم: درمان بواسیر از طریق جراحی

معمولاً برای ھموروئید ھای درجه ٣ و ٤ انجام می گردد. عمل جراحی انجام شده به منظور درمان بواسیر جزو عمل هایی است که همراه با درد و خون ریزی زیادی است. از طرفی بیمار پس از انجام عمل جراحی دوره نقاهت دردناکی را پشت سر خواهد گذاشت که آرامش را تا مدتی از فرد دور میکند.

در اینجا لازم است تا اشاره کنم که جراحی با استفاده از لیزر راه حلی است که قویا پیشنهاد می شود. علاوه بر اینکه در جراحی با لیزر درد و خون ریزی وجود ندارد ، تقریبا می توان گفت موضوعی به عناون دوره نقاهت مطرح نشده و فرد پس از انجام عمل جراحی ، بدون نیاز به بستری شدن می تواند به شرایط عادی خود برگردد. بدون آنکه نشانی از بیماری و درد در او وجود داشته باشد.

سه نکته مهم برای درمان بواسیر

 1. بواسیر از علل سرطان روده نیست اما بواسیر وجود ھمزمان سرطان روده را نفی نمی کند و چون سن شیوع سرطان روده بالای ٤٠ سالگی ( مثل ھموروئید است) و بعلاوه علامت شایع ھر دو بیماری( ھموروئید و سرطان روده) خونریزی است. لذا در ھمه موارد ھموروئید (خاصه در بالای ٤٠ سالگی) و بخصوص اگر علامت شایع آن خونریزی باشد بیمار را باید جھت تشخیص دقیق تر مورد اندوسکوپی (رکنوسگیموئیدسکپی) قرار داد.
 2. از دیگر علل خونریزی مخرج پولیپ رکتوم (راست روده) و شقاق مخرج است که آنھا ھم در (رکتوسیگموئیدسکپی) مشخص می شوند. بواسیر خارجی معمولا سبب برجستگی یا تورم به اندازه نخود در خروجی مقعد یا اطراف آن می شود.
 3. به دو نکته مھم توجه فرمائید اول اینکه بواسیر معمولا سبب دفع خون سیاھرنگ نمی شود بلکه باعث خروج خون روشن از بدن می گردد.

علت ایجاد بیماری بواسیر و اینکه بیماری در چه افرادی مشاهده می شود؟

اگر در مسیر بازگشت خون توسط سیاه رگ ھا مانعی ایجاد شود و از عبور خون جلوگیری کند، به تدریج فشار داخل سیاه رگ ھا افزایش یافته و این مسئله باعث گشادی سیاه رگ ھا و پیچ در پیچ شدن آنھا می شود. به این مورد در اصطلاح واریس وریدھای مخرج که معادل ھموروئید است، گفته می شود.

عامل سن افراد: عموما افراد بالای ٥٠ سال و به ندرت در جوانان

عامل چاقی افراد: حجم فراوان چربیھای داخل شکم سبب افزایش فشار داخل شکم و در نتیجه افزایش فشار بر سیاه رگ ها می شود

عامل حاملگی در بانوان: بزرگی رحم سبب افزایش فشار داخل شکم می گردد.

عامل فشارهای مقطعی: فشارهایی همچون بلند کردن اجسام سنگین و یا انجام ورزش های سنگین موجب فشار بر سیاه رگ ها می گردد.

سیروز کبد: سیروز کبد نیز در راه بازگشت خون وریدی مخرج ایجاد مانع کرده و سبب بواسیر می شود
البته لازم به ذکر است که گاهی عامل خاصی باعث ایجاد بیماری بواسیر نبوده و این بیماری به یکباره در بدن فرد پدیدار می گردد.

17 دیدگاه ها
 1. فتحی گفت:

  سلام
  هزینه انجام این عمل چقدره؟

  • کلینیک آنورکتال گفت:

   جهت معاینه و همچنین استعلام هزینه حتما با مشاوران ما در کلینیک درمانی تماس بگیرید و مورد خودتون رو با ما در میون بذارید

 2. عباس گفت:

  سلام
  آخرش نفهمیدیم عمل بکنیم یا نه لطفا ی جواب قطعی بدید

 3. سارا گفت:

  سلام من دقیقا نمیدونم نوع بواسیرم نوع چند اما با توضیحات احتمالا نوع چهارم که دو تا زایده تقریبا بزرگ هست که بیرون و شقاق هم دارم یه زایده کوچک داخای خونریزی نداره اما تصمیم به عمل با لیزر گرفتم خاستم ببینم به صلاح هست سنم 33 ساله

  • کلینیک آنورکتال گفت:

   سلام ، بله حتما این امکان وجود داره ، نکته مهم این هست که هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید چراکه با افزایش زمان بیماری شما این بیماری رشد کرده و باعث میشه وضعیت وخیم تری حاصل بشه که درمان رو سخت تر میکنه

  • علی گفت:

   دوستان بنده عمل لیزری داشتم هموروئید الان 8 روز شده و هنوز مشکل دفع دارم فقط شیر میخورم این میگن ی روز درست نیست تا 10 روز به بالا باید استراحت کنی . بعداینکه دفع اول بعذ دارو های مورفین سخته بهتره دارو شل کننده مصرف بشه و برای تسکین درد هر بار باید در لگن اب گرم د فع انجام بشه بهترین کار ممکن

 4. احمد درویش گفت:

  من درد زیادی و خارش از پنبه اغشته به سرکه استفاده کردم، خوب نشدم
  استفاده از پماد موضعی هم داشتم ، من چکار باید کنم ، حتما باید جراحی بشم ؟

  • کلینیک آنورکتال گفت:

   دوست عزیز حتما از خود درمانی به خصوص برای درمان بیماری های نشیمنگاهی همچون درمان بواسیر به صورت خانگی اجتناب کنید. این موضوع به این دلیل هست که درمان های خانگی و به خصوص موضعی تنها علائم درد رو کم می کنن و درمان قطعی نخواهند بود. ممکنه که شما با استفاده از این موارد دچار عفونت های موضعی بشید که خیلی هم خطرناکه. در مدتی که خود درمانی می کنید، بیماری شما پیشرفت کرده و باعث از دست دادن زمان طلایی درمان پذیری بیماری خود خواهید شد.

 5. h گفت:

  سلام من چندروزی میشه که مقعدم موقع خروج مدفوع کمی درد میگیره و بعضی مواقع هم سرصندلی کی میشینم ناحیه مقعد درد میگیره

  • کلینیک آنورکتال گفت:

   سلام ، حتما باید به پزشک معالج مراجعه کنید تا بعد از معاینه مشخص بشه که دقیقا مشکل از چه چیزی میتونه باشه و راه حل درمان اون چیه

 6. سمیرا گفت:

  سلام.وقت بخیر.من یک هفتس لیزر هموروئید کردم و بهم گفتن تابیست روز روزی۳بار تو محلول آب و بتادین بشینم.هنوز بعد یک هفته زخمم جوش نیاورده .لطفا بگید چکار کنم.اینم بگم ک خودم شهرستانم و اومدم تهران لیزر کردم و الانم سخته برام تا تهران برم برای معاینه.لطفا راهنماییم کنید .ممنون میشم

 7. سعید بابایی گفت:

  باسلام. سعید هستم ۵۰ساله بنده بواسیر نوع ۴را دارم البته درد و خارش زیادی ندارم آیا با لیزر میتوانم درمان کنم.

 8. میلادشبانیان گفت:

  سلام مبلغ جراحی چقدراست

  • کلینیک آنورکتال گفت:

   سلام ، بسته به نوع جراحی و میزان پیشرفت بیماری متفاوت هست ، در این رابطه حتما با کارشناسان ما در ارتباط باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button